Arkabeyin katekolaminerjik nöronlarının hipotalamus ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hypothalamus and hindbrain catecholaminergic neurons
  1. Tez No: 511509
  2. Yazar: İLKNUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nükleus Traktus Solitarius (NTS) bölgesi vücudun iç dengesini sağlamada anahtar bir role sahiptir. Beynin, arka beyin bölgesinin beyin sapı kısmında bulunur. İçerdiği nöronal alt popülasyonlar, stres, kan şekeri, enerji düzenlenmesi gibi fizyolojik olarak önemli düzenlemeler yapar. Homeostasisin sağlanmasında anahtar role sahiptir. Aynı zamanda hayatta kalmamızı sağlar. Bu sebeple anatomik haritalama ve patch clamp yöntemi ile bu bölgenin hipotalamus üzerindeki bir etkisi olup olmadığını araştırdık. Hipotalamus bölgesi de yaşamımızı sürdürmemiz için gereken fonksiyonların kontrol edildiği merkezdir. Beyin sapına gelen bilgiye burada cevap oluşturulur. Bu cevap hormonal mekanizmalar ile vücutta gerekli organlara iletilir. Nükleus Traktus Solitarius bölgesinden hipotalamus bölgesine yoğun derecede akson gelirken (paraventriküler hipotalamus, lateral hipotalamus, arkuat nükleus, dorsomedial hipotalamus) bu aksonların özellikle paraventriküler hipotalamusta nasıl bir işlev gördüğüne baktık. Paraventriküler hipotalamus vücudun açlık-tokluk, iştah mekanizmalarını düzenleyen çok önemli bir merkezdir. Bu sebeple obezite tedavisinde potansiyeli yüksek bir hedef çekirdiktir. Nükleus Traktus Solitarius bölgesinden Paraventriküler hipotalamusa gelen aksonlardan aldığımız elektrofizyolojik kayıtlarımızda görülmüştür ki bu aksonlardan salınan norepinefrin burada nöromodülatör olarak düzenleme yapmaktadır. Katekolamin sınıfından bir nörotransmiter olan norepinefrinin merkezi sinir sistemi içerisindeki rolü büyüktür.
Özet (Çeviri)
The Nucleus Traktus Solitarius (NTS) region plays a key role in maintaining the internal balance of the body. The NTS is located in the brain stem of the posterior cerebral region. The neuronal subpopulations are physiologically important role, such as stress, blood sugar, energy regulation. It has a key role in providing homeostasis. It also allows us to survive at the same time. For this reason, we investigated whether this region is an effect on the hypothalamus by anatomical mapping and patch clamp method. The hypothalamus region is also the center where the functions we need to maintain our life are controlled. The answer from the brain stem is generated here. This response is transmitted to the necessary organs in the body by hormonal mechanisms. We looked at how these axons particularly function in the paraventricular hypothalamus. The axons coming from the nucleus Traktus Solitarius region has a projection intensively to the hypothalamus region (paraventricular hypothalamus, lateral hypothalamus, arcuate nucleus, dorsomedial hypothalamus). Paraventricular hypothalamus is a very important center that regulates the hunger-toughness, appetite mechanisms of the body. For this reason, it attracts a high potential target in obesity treatment. Electrophysiological recordings from Nucleus Traktus Solitarius axons in the paraventricular hypothalamus show that norepinephrine released from these axons regulates as a neuromodulator here. The role of norepinephrine, a neurotransmitter from the catecholamine class, in the central nervous system is significant.