Edirne ili Merkez ilçede 2014 yılı meteorolojik verilerinin, hava kalitesi ölçümlerinin 2. basamaktaki ilgili poliklinik başvuruları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between meteorological data and weather quality measurements with admissions to some related outpatient clinics in a secondary care hospital in central Edi̇rne in 2014
  1. Tez No: 511520
  2. Yazar: ŞİRİN ERGÜDEN KENDİRLİNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Hava kirliliği küresel düzeyde mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerinden biridir ve sağlık için en büyük çevresel riski temsil etmektedir. Küresel ısınmaya katkı sağlayarak dünya iklimini ve ekosistemleri etkilemekte, bunlara bağlı sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Yapılan çalışmalar hava kirliliğinin ülkemizde hemen tüm illerimizin sorunu olduğunu göstermektedir. Bu çalışmayla Edirne merkez ilçede 2014 yılındaki meteorolojik veriler ve hava kalitesi ölçümleri ile kamuya ait 2.basamaktaki ilgili polikliniklere yapılan başvurular ve nedenleri arasında bir ilişki ya da eşzamanlı değişim olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olup, 01.01.2014- 31.12.2014 tarihleri arasındaki meteorolojik veriler ve hava kalitesi ölçümleri ile 2.basamaktaki ilgili polikliniklere yapılan başvurular değerlendirilmiş, korelasyon ve çoklu lineer regresyon analizleri ile aralarındaki ilişkiler tespit edilmiştir. PM10 sıcaklıkla zayıf, rüzgar hızı ile orta negatif, nem ile zayıf pozitif yönde solunum yolu hastalık başvuruları ile zayıf, kardiyovasküler, nörolojik ve psikiyatrik hastalık başvuruları ile çok zayıf pozitif yönde korelasyon göstermiştir. SO2 sıcaklıkla orta, rüzgar hızı ile çok zayıf negatif, nem ve basınçla zayıf pozitif, solunum yolu hastalık başvuruları ile zayıf, kardiyovasküler ve nörolojik hastalık başvuruları ile çok zayıf pozitif korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Air pollution is one of the major causes of mortality and morbidity at global level and represents the greatest environmental risk for health. It affects climates and ecosystems by contributing to global warming, and therefore leads to health problems related to them. Studies show that air pollution is a serious problem of almost all provinces in our country. In this study, the aim was to determine whether there is a correlation between admissions to some related outpatient clinics in a public secondary care hospital with their admission reasons and meteorological data with weather quality measurements of central county in Edirne in 2014. The design of our study was descriptive and cross-sectional. The meteorological data and air quality measurements and admissions to related outpatient clinics in a public secondary care hospital between 01.01.2014 and 31.12.2014 were evaluated, relationships between them were determined with correlation and multiple linear regression analyzes. PM10 showed weak correlation with temperature, moderate negative correlation with wind speed, weak positive correlation with humidity, weak correlation with respiratory disease admissions, very weak positive correlation with cardiovascular, neurologic and psychiatric disease admissions. SO2 showed moderate correlation with temperature, very weak negative correlation with wind speed, weak positive correlation with humidity and presssure, weak correlation with respiratory disease admissions, very weak positive correlation with cardiovascular and neurological disease admissions.