Toplum kökenli pnömonide plazma D-dimer düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 137927
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Fibrin yapımına ve yıkımına neden olan durumlarda plazma D-d düzeyi yükselmektedir. D-d en sık PE tanısında tarama testi olarak kullanılmaktadır. PE semptom ve bulguları spesifik olmadığından ayırıcı tanısına aralarına pnömoninin de olduğu pek çok hastalık girmektedir. Bu çalışmada D-d düzeyini artırabilecek başka hastalığı olmayan pnömonili hastalarda, plazma D-d düzeyi ve pnömoni ciddiyeti ile D-d düzeyi arasında ilişki olup olmadığı araştırıldı. American Thorasic Society 2001 toplumdan kazanılmış pnömoni rehberine göre 4 gruba ayrılan hastaların D-d düzeyleri ölçülerek kontrol grubu ile hasta grupları arasında fark olup olmadığına bakıldı. Aynı zamanda hastalar ciddi olmayan pnömonili hasta grubu (Grup I, II, III) ve ciddi pnömonili hasta grubu (Grup IV) olarak iki gruba ayrılarak, bu 2 gruptaki hastaların plazma D-d düzeyleri arasında fark olup olmadığı araştırıldı. Grup I, II ve III plazma D-d düzeylerine ayrı ayrı bakıldığında kontrol grubuna göre artış saptanmadı. Grup IV plazma D-d düzeyinde ise kontrol grubuna göre artış saptandı (pO.001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY The plasma concentration of D-d is elevated in a variety of pathological conditions involving increased fibrin production and degradation. It is one of the most widely used tests in the diagnosis of PE. Since the signs and symptoms of PE not specific; many diseases should be considered in the differential diagnosis, including pneumonia. In this research a relationship between plasma D-d level and severity of pneumonia in patients- who do not have any other medical condition that may cause increased plasma D-d level- is sought. Using the American Thorasic Society 2001 community-acquired pneumonia guideline we divided the patients into 4 groups and looked for any significant difference in D-d levels between the patients groups and control groups. Similarly we grouped the patients as those with non-severe pneumonia (Class I, II, III) and those with severe pneumonia (Class IV). We compared the D-d level in these two groups. We did not find an increase in plasma levels of D-d in Class I, II and III compared to control group.