Firma değerleme yaklaşımları ve konaklama işletmelerine özgü değerleme yöntemlerinin Türkiye açısından uygulanabilirliği
Firm valuation approaches and applicability of valuation technics for lodging facilities in Turkey
  1. Tez No: 120530
  2. Yazar: MUHARREM TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
160 ÖZET Halka arz, birleşme, devir alma, firmanın veya biriminin devri, değerin belirlenmesini gerektiren hukukî uygulamaların önemli bir sureci haline gelmiştir. Bu nedenle, değer tespiti yapılabilmesi için birçok yöntem geliştirilmiştir. Firma değerinin belirlenmesi işletmeye yatırım yapan veya yapmayı düşünenler, tahvil satın alarak borç verenler, alıcılar, satıcılar, firma yöneticileri, sendikalar, rakipler ve ilgili kamu kurumları açısından önem taşımaktadır. Bu gruplar, firmanın mevcut değerini ve kendilerine olan etkisini bilmek isterler. Turizm sektöründe talebin çok esnek olması nedeniyle, konaklama işletmelerinin değerlemesi önem kazanmaktadır. Çünkü, ulusal veya uluslararası birçok faktörden etkilenen talep, işletme değerinde ciddi değişikliklere yol açmaktadır. Çalışma kapsamında, konaklama işletmelerine özgü yedi değerleme tekniği açıklanmakta ve örnek olarak seçilen bir otel işletmesine uygulanmaktadır. Bu tekniklerin sonucunda ortaya çıkan yedi farklı değer, firmanın değer aralığını oluşturmaktadır. Teknikler uygulanmadan önce net nakit akımlarının indirgenmesinde kullanılan ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti belirlenmiştir. Bunun için sektörün beta katsayısı hesaplanmıştır. Konaklama işletmelerinin karakteristiklerinden dolayı, beta katsayının 1' den büyük olması beklenirken, bu katsayı 1'den düşük çıkmıştır. Çalışmada, firma hisse senetlerinin İMKB'de gerçek değerinden işlem gördüğü iddia edilmektedir. Ancak hesaplanan gerçek değer, borsa değerinden yüksek çıkmış ve hisse senetlerinin borsada gerçek değerinden işlem görmediği sonucuna ulaşılmıştır. Cfl**»»^
Özet (Çeviri)
161 ABSTRACT Valuation has been an integral part of public offering mergers, and acquisitions, divestitures, and legal process that require determination of value, process. For these purposes, various value determination techniques and approaches has been developed. Determination of the value of a firm is an important process for equity investors, customers suppliers, management, unions, competitors, and other public institutions. These interested group would like to know current value of the firm and it's affects on their portfolio of operations. Valuation of hospitality operations require unique combination of techniques due to high level of demand elasticity for their products and services. Because various national and international factors effect demand for the sectors which inturn could cause large fluctations in firm's value. In this study, seven valuation techniques, specifically designed to value hospitality operation has been articulated and applied to sample hotel results of valuation based these techniques produced seven different firm value which can be interpreted value range for the firm. To apply techniques, first of all weighted average cost of capital has been calculated to discount cash flows. Due to their nature, 3 cofficient of the hospitality firms expected to be greater than 1, however J3 cofficient came out to be less than 1. It was hypothised that hospitality firms are traded at their fair value at İSE ( İstanbul Stock Exchange). Neverthless, calculated firm value appeared to be greater than stock exchange value, which could be interpreted as share values are being traded less than their intrinsic value at İSE.