Basketbolda dinamik dengenin şut isabetine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of dynamic stability on shootness in basketball
  1. Tez No: 511611
  2. Yazar: RIZGAR ROSTAM ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi basketbol takımlarında oynayan kadın ve erkek sporcuların dinamik denge, dikey sıçrama, anaerobik güç, vki ve şut isabetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde lisanslı olarak basketbol oynayan yaşları 22,58 ± 2,23 yaş olan 12 Erkek ve 20,58 ± 2,15 yaş olan 12 kadın basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara spor yaşı, boy, kilo, dikey sıçrama, şut ve dinamik denge ölçümleri yapılarak, elde edilen verilerin analizini yapmak için SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine bakılarak, kadın ve erkeklerin karşılaştırılmasında parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve veriler arası ilişkinin değerlendirmesinde ise Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate and evaluate the relationship between dynamic stability, vertical jump, anaerobic power, body mass index and throwing shots of male and female athletes playing in basketball teams of Van Yüzüncü Yıl University. In this study, 12 male and 12 female bachelor basketball players who are 22,58 ± 2,23 and 20,58 ± 2,15 years old respectively,at Van Yüzüncü Yıl university, participated voluntarily. In order to analyze the obtained data of the athletes' age, height, weight, vertical jump, shooting and dynamic stability measurements, 21 packages from SPSS program was used. Considering whether to show normal distribution of data or not, Mann Whitney U was used for nonparametric tests of men and women in comparison, whereas for the evaluation of the relationship between data, Spearman correlation test was used.