Classification of U-16 youth basketball players using balance metrics
Denge metrikleri kullanılarak U-16 genç basketbol oyuncularının sınıflandırılması
  1. Tez No: 969627
  2. Yazar: DINA BEKKARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Temel olarak, atletik performans ve dengenin iç içe olduğu bilinmektedir. Postüral salınım parametrelerinin çeşitliliği ve bolluğu, kullanılan özelliklerin belirlenmesini ve sonuçların yorumlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu tez, U-16 basketbol oyuncularını A sınıfı (yüksek performanslı oyuncular) veya B sınıfı (ortalama oyuncular) olarak sınıflandırmak için basınç merkezi (CoP) özelliklerini kullanmak için gerekli bir adım olarak makine öğrenimini dahil ederek bu boşluğu doldurmaktadır. Ham veriler, Dengede Duyusal Etkileşimin Modifiye Klinik Testi (mCTSIB) uyarınca bir kuvvet platformu kullanılarak toplanmıştır. Sinyalin ön işlemden geçirilmesi ve özelliklerin hesaplanmasının ardından, özellik setini kullanarak sınıf ayırma potansiyelini ölçmek için Spearman korelasyonu ve Mann Whitney U testi kullanılarak istatistiksel bir analiz uygulanmıştır. Ek testlerin gerekli olduğu belirlendikten sonra iki özellik seçim yöntemi uygulanmıştır: Normalleştirilmiş Ayrıklaştırma ile Karşılıklı Bilgi Özellik Seçimi (MIFS-ND) ve Modifiye Dinamik Alt Küme Yöntemi (mDSM). Sonuçlar, köpük bazlı koşullara odaklanmanın daha iyi özellik ayrılabilirliğine sahip olduğunu ve çıkarılan değişkenlerin çoğunun tüm koşullarda (ilk 15) tekrar tekrar seçildiğini göstererek bulguların geçerliliğini desteklemiştir. Yedi makine öğrenimi modeli: Destek Vektör Makinesi, Rastgele Orman, Extreme Gradient Boosting, Naive Bayes, Çok Katmanlı Perceptron, Tabular Sinir Ağı ve K-En Yakın Komşu sınıflandırmada uygulanmıştır. Modeller, seçilen özelliklerle her bir koşulla, seçilen özelliklerle tüm veri setiyle, seçim yapılmayan her bir koşulla ve seçim yapılmayan tüm veri setiyle beslenmiştir. En yüksek performans (ortalama %77 doğruluk) RBFSVM modeli ile gözler açık köpük-yüzey koşulunda tüm özellikler kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamentally, it is known that athletic performance and balance are intertwined. Postural sway parameters are varied and abundant, making it difficult to specify features used and interpret the results. This thesis fills this gap by incorporating machine learning as a needed step to utilize the center of pressure (CoP) features to classify U-16 basketball players into class A (high performing players) or class B (average players). The data was collected using a force platform as per the Modified Clinical Test of Sensory Interaction in Balance (mCTSIB). After preprocessing the signal and computing the features, a statistical analysis was applied using Spearman correlation and Mann Whitney U test, to gauge the potential of class separation using the feature set. After determining that additional testing was needed, two feature selection methods were applied: Mutual Information Feature Selection with Normalized Discretization (MIFS-ND) and Modified Dynamic Subset Method (mDSM). Results showed that a focus on foam-based conditions had better feature separability and many of the extracted variables were repeatedly picked with all conditions (top 15), supporting the validity of the findings. Support Vector Machine, Random Forest, Extreme Gradient Boosting, Naive Bayes, Multilayer Perceptron, Tabular Neural Network and K-Nearest Neighbours were applied in the classification. The models were fed with selected features from each condition, the entire dataset with selected features, each condition without selection, the entire dataset without selection. The highest performance (average accuracy of 77 %) was achieved with the RBFSVM model in the eyes-open foam-surface condition using the whole features extracted.