Ekip kaynak yönetiminin uçuş emniyet kültürüne etkileri: Pilotların tutumları üzerine bir alan araştırması
The effect of Crew Resource Management on flight safety culture: A field research on pilots' attitudes
  1. Tez No: 511642
  2. Yazar: MURAT TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sivil Havacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Civil Aviation, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ekip Kaynak Yönetimi 1970'li yılların sonlarında havacılık sektöründe ortaya çıkmış, ilerleyen yıllarda sağlık, ulaşım, açık deniz petrol istasyonları ve nükleer santraller gibi yüksek risk içeren birçok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Uçuş emniyeti ise, ilk uçuşun yapıldığı günden beri var olmakla beraber kavram bir kültür olarak 1990'lı yıllardan itibaren ön plana çıkmıştır. Havacılık sektöründe ekip kaynak yönetiminin uçuş emniyet kültürü üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada ekip kaynak yönetimi ve uçuş emniyet kültürü tanımlanarak, bu kavramları oluşturan boyutlar açıklanmış, boyutlar arasındaki ilişkiler tanımlayıcı istatistiksel analizler ve yapısal eşitlik modeli ile ortaya konulmuştur. Sonuç olarak çalışmada kurulan ana hipotez ve buna bağlı olarak oluşturulan alt hipotezler kabul edilmiştir. Ekip kaynak yönetiminin uçuş emniyet kültürü üzerinde ve ekip kaynak yönetimi boyutlarının tamamının, uçuş emniyet kültürü boyutlarının tamamı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crew resource management emerged in the aviation sector at the end of the '70s and began to be used in the following years in many high risk sectors such as health, transportation, offshore oil stations, and nuclear power plants. Despite existing since the first ever flight, the concept of flight safety came to be used as a culture in the early '90s. The purpose of this study is to analyze the effects of crew resource management on the flight safety culture in the aviation sector. In this study, the concepts of crew resource management and flight safety culture are defined and the dimensions used in the evaluation of these concepts are explained. The relations between concepts have been shown by descriptive statistical analyses and structural equation model. As a result, the main hypothesis and sub hypotheses established in the study have been accepted. It has been seen that crew resource management has a positive and statistically significant impact on the flight safety culture. It has also been determined that all dimensions of crew resource management have a positive and statistically significant impact on all the aspects of flight safety culture.