Türkiye ve Rusya'daki İngilizce öğretmenlerinin etkili öğretim stratejilerine ilişkin yaklaşımlarının analizi
An analysis of Turkish and Russian teachers' of English approaches to effective instructional strategies
  1. Tez No: 511702
  2. Yazar: ALEKSANDRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. ERDAL BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenleri ile Rusya'da görev yapan İngilizce öğretmenlerinin, Marzano'nun etkili öğretim stratejilerine (MEÖS) ilişkin yaklaşımları ve bu stratejileri kullanma durumlarını analiz etmek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden biri olan tarama deseni kullanılmıştır. Örneklemi, Türkiye'den 54 ve Rusya'dan 40 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada“Etkili Öğretim Stratejileri Anketi”ve açık uçlu anket veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için içerik analizi ve Non-parametrik Mann-Whitney U testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda, birinci ve ikinci problem durumlarıyla ilgili olarak Türkiye ve Rusya'da görev yapan İngilizce öğretmenlerinin Marzano'nun etkili öğretim stratejilerine ilişkin yaklaşımları ve MEÖS'ler kullanımına ilişkin düşüncelerinin kısmen farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Türk öğretmenler Rus öğretmenlere göre şu stratejilere daha az önem vermektedirler: özet çıkarma ve not alma, ev ödevi uygulama, hipotez üretme ve test etme. Rus öğretmenlerin ise dile dayalı olmayan temsiller kategorisindeki stratejileri daha az benimsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine teachers' approaches to effective instructional strategies, as defined by Marzano, Pickering and Pollack (2001) in the secondary schools in Turkey and Russia and tell whether they differ or not. In this study: survey research - one of the quantitative approaches – was carried out. The participants for the study were 54 teachers of English in Turkey and 40 teachers of English in Russia.“The Effective Instructional Strategies Questionnaire”and an open-ended questionnaire were used to gather data. Data was generated utilizing content analysis and non-parametric Mann-Whitney U test. The results related to the first and second research questions revealed that there were partial differences between Turkish and Russian teachers' approaches to Marzano's nine effective instructional strategies and to usage of these strategies. Turkish teachers place less importance than Russian teachers on such strategies as summarizing and note-taking, homework and practice, generating and testing hypothesis. As to Russian teachers, they do not espouse strategies in the category of non-linguistic representations as much as Turkish teachers do.