The reflections of the 2015-16 Türkiye-Russia crisis in Russian newspapers
2015-2016 Türkiye-Rusya krizinin Rus gazetelerindeki yansımaları
- Tez No: 931470
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, Rus gazetelerinin 2015-2016 Türkiye-Rusya ilişkilerindeki krizi nasıl çerçevelediğini inceleyerek, iki önemli olayın, yani Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Rus Su-24 savaş uçağı ve Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesinin ele alınış biçimlerine odaklanmaktadır. Medya çerçeveleme teorisinden yararlanan çalışma, dört büyük Rus gazetesi -Kommersant, Russia Today, TASS ve Sputnik- tarafından oluşturulan anlatıları ve temaları analiz ederek, medya kapsamının kamuoyu algısını ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri nasıl etkilediğini anlamaya çalışmaktadır. Araştırma, nitel bir yaklaşım benimseyerek, Kasım 2015'ten Haziran 2016'ya kadar seçilen gazetelerin kapsamlarının tematik analizini gerçekleştirmektedir. Bulgular, Rus gazetelerinin Türkiye'yi saldırgan ve bölgesel istikrara yönelik bir tehdit olarak tasvir etmek için belirli çerçeveleme teknikleri kullandığını ortaya koymaktadır. Medya yayınları, milliyetçilik, vatanseverlik ve güvenlik endişeleri temalarını vurgulamış ve Rusya'yı sıklıkla Türkiye'nin düşmanca eylemlerinin kurbanı olarak sunmuştur. Su-24 uçağının düşürülmesi ve Karlov suikastının Rus medyasında çerçevelenmesi, Rus Devleti'nin çıkarlarıyla uyumlu daha geniş jeopolitik anlatıları yansıtıyordu. Çalışma, medyanın kriz tasvirinin Rusya'daki kamuoyunu şekillendirmede önemli bir rol oynadığını ve Rus hükümetinin sonraki diplomatik tepkilerini etkilediğini öne sürüyor. Araştırma, uluslararası krizler bağlamında medya çerçevelemesinin anlaşılmasına katkıda bulunuyor ve Rusya'da medya, kamuoyu ve dış politika arasındaki karmaşık ilişkiyi vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Russian newspapers framed the 2015-16 crisis in Türkiye-Russia relations, focusing on the coverage of two key events: the downing of a Russian Su-24 warplane by Turkish forces and the assassination of the Russian Ambassador to Türkiye, Andrei Karlov. Drawing on media framing theory, the study analyses the narratives and themes constructed by four major Russian newspapers —Kommersant, Russia Today, TASS, and Sputnik— to understand how the media coverage influenced public perception and diplomatic relations between the two countries. The research employs a qualitative approach, conducting a thematic analysis of the selected newspapers' coverage from November 2015 to June 2016. The findings reveal that Russian newspapers employed specific framing techniques to portray Türkiye as an aggressor and a threat to regional stability. The media coverage emphasized themes of nationalism, patriotism, and security concerns, often presenting Russia as a victim of Türkiye's hostile actions. The framing of the Su-24 shoot down and the Karlov assassination in the Russian media reflected broader geopolitical narratives that aligned with the Russian State's interests. The study suggests that the media's portrayal of the crisis played a significant role in shaping public opinion in Russia and influenced the subsequent diplomatic responses of the Russian government. The research contributes to the understanding of media framing in the context of international crises and highlights the complex relationship between media, public opinion, and foreign policy in Russia.