Film yapım süreçlerinin ve film pazarlama çalışmalarının Dağ II filmi üzerinden incelenmesi
Analyzing of film production process and film marketing studies by Mountain II film
- Tez No: 511708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İşletme, Performing and Visual Arts, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sinemanın başlangıcı, 1895'te Lumiere Kardeşlerin gösterimi olarak kabul edilse de yıllar boyunca bir çok kişinin katkıları ile gelişme göstermiştir. Her katkı bir diğerinden önemli değildir. Birbirinden habersiz yapılan bilimsel çalışmalar birikerek sinema sanatını ortaya çıkarmıştır ve alanında uzmanlaşmış binlerce kişinin emekleriyle bir endüstri kolu haline gelmiştir. 7. Sanatın en büyük çatışması da kimilerine göre bir endüstri kolu kimilerine göre de bir sanat dalı olmasıdır. Sinema hem yaratıcı kişilere ihtiyaç duyar hem de büyük maliyetleri sebebiyle mali olarak güçlü yapılara ihtiyaç duyar. Tüm bunların dışında sinema, mümkün olduğu kadar büyük kitleler tarafından izlenmesi için yapıldığından pazarlama alanında çalışan uzman kadrolara da ihtiyaç duyar. Tüm bu sebeplerle ilk başta sinema filminin yaratıcı süreci ele alınacak, daha sonra sinemanın tarihi gelişimi üzerinde durulacak sonra da ekonomik açıdan yapılacak faaliyetlere geçilecektir. Son olarak da tez, yüz yıldan fazla süredir kitleleri peşinden sürükleyen sinema sanatının, daha büyük izleyici kitlelerine nasıl ulaşabileceğine dair yapılabilecek çalışmalara odaklanacaktır. Bu bağlamda 2016'nın en çok izlenen filmi Dağ II için yapılan pazarlama çalışmaları incelenecektir. Türkiye'de gişe başarısı açısından komedi filmlerinin önde gelişi açık bir gerçektir. Ancak Dağ II'nin komedi unsurları içermeden bu başarıyı yakalaması, irdelenmesi gereken bir durumdur. Bu sebeplerle Dağ II'nin yapımcısıyla gerçekleştirilen görüşme sonucunda bu başarının altında yatan nedenler ve çalışmalar açığa kavuşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Though the birth of cinema is considered dating back to Lumiere Brothers' screening in 1895, it has been in progress with the contributions of many people. Each support in equal in the importance. Scientific works that are unaware of one another accumulated and created the art of cinema and it thus became an industry through the endeavors of thousands of specialists. For some people, the biggest conflict of the seventh art is either its being of an industry arm or an art form. Cinema needs both creative people and powerful fiscal structures because of big expenses. Other than these, cinema is also in need of workers specialized in marketing in that it is conducted for as many audiences as possible. Because of all these reasons, the creative process would be discussed at first, afterwards the historical development of cinema would be dealt with and dissertation is shifted to activities related to fiscal matters. Finally, this dissertation will focus on possible researches on the matter to the ways for reaching to more audiences regarding the art of cinema which has fascinated masses for the last one hundred years. In this context, the marketing techniques conducted for the feature film Dağ II which is the most viewed film in 2016 box office in Turkey. It is an obvious fact that comedies surpass other genres in terms of box office numbers in Turkish theaters. However, not having the comedy elements of Dağ II while getting this big success should be taken into consideration. Therefore, the reasons and efforts behind this achievement will be unveiled after giving the interview with the producer of Dağ II.