Dizi film yapım - yayın süreçlerinin televizyon ve internet yayıncılığı açısından karşılaştırılması: Behzat Ç. örneği
A comparative study on TV series making-broadcasting processes in terms of television and internet broadcasting: The case of Behzat Ç.
  1. Tez No: 633044
  2. Yazar: OĞUZHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SIRRI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Televizyon yayıncılığında, büyük öneme sahip olan dizi yapımları, internet yayın platformunda da önemini korumaktadır. İnternet yayıncılığında yer alan diziler artık yayın platformu tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır. Dizi yapımlarının her iki platform açısından önemli oluşundan yola çıkarak aralarında içerik ve teorik açıdan benzerlikler barındırsa da işleniş ve izleyiciye aktarılma noktasında pratikte farklılıklar içerdiği görülmektedir. Bu çalışma, televizyon yayınlarında yer alan dizi yapım süreçlerinin internet yayın platformlarında yer alan dizi yapım süreçleri arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin literatüre dayalı yapım süreçleri üzerine bir incelenmeyi kapsamaktadır. Betimsel analiz yönteminin uygulandığı çalışmanın örneklemini, televizyon yayın süreçleri açısından 2011 yılında Star Televizyonu'nda yayınlanarak büyük ilgi toplayan Behzat Ç. dizisi ve 2019 yılında internet yayın platformu olan BLUTV özel yapımı olarak tekrardan yayına başlayan Behzat Ç. dizisi bölümleri arasındaki bulgular incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
TV Series Production having a great significance in television broadcasting maintains its importance in internet streaming platform as well. The series streaming on internet are now prepared and released by streaming platform. Based on the importance of the series for both of the platforms, it is seen that there are practically differences between them in terms of processing and transferring to the audience, despite the similarity in terms of content and theory. The aim of the study is to examine the literature-based production processes of the differences and similarities between the series production processes in television broadcasts and the series production in the internet streaming platforms. In the study where descriptive analysis method is used, the results between the episodes of the series Behzat Ç. that received great interest on Star Television in 2011 and the episodes of Behzat Ç. that started to stream on internet streaming platform BLUTV again in 2019, in terms of TV broadcasting processes were addressed.