Gelişmekte olan ülkelerde işgörenin güdülenmesi ve toplam kalite yönetiminin işgörenin güdülenmesine katkıları
The Employee motivation and the contributions of total quality management to employee motivation in the developing countries
- Tez No: 51171
- Danışmanlar: PROF.DR. M. CEYHAN ALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Hızlı bir teknolojik ve sosyal değişim içerisinde bulunan günümüz dünyasında, yönetim bilimlerine, özellikle personel yönetimine artan ilgiye paralel olarak güdülenme kuramları da giderek büyük önem kazanmıştır. İşgörenlerin gelişiminde vazgeçilmez bir yere sahip olan güdülemenin işletmelerin başarılı olmasında da önemli rol oynadığı görülmektedir. Yeni gelişmelerle işletmelerin başarılı ya da başarısız olmalarında, işletmelerde çalışan bireylerin davranışlarının payı artmıştır. Bu nedenle gelecekte etkin personel politikaları oluşturabilmek açısından güdüleme kuramları büyük önem taşımaktadır. İnsan kaynaklarını yönlendirmek geliştirmek ve onların lann yeteneklerinden en yüksek düzeyde yararlanmak gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Gerçekte, güdüleme çok karmaşık bir konudur. Güdüleme neredeyse her bireye ve duruma göre değişen bir süreç haline dönüşmektedir. Bu durumda, güdülenmeye yeni bir şekil verme ve araştırmalara yeni bir bakış açısı getirme gereksinimi doğmuştur. Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm; güdülemenin tanımı ve boyutlarına ilişkin bilgilerden, ikinci bölüm; yönetimin insanlarla ilgili varsayımlarından, üçüncü bölüm güdüleme teorilerinden, dördüncü bölüm güdülemede özendirme araçlarından ve beşinci bölüm Toplam Kalite Yönetimi'nin işgören güdülenmesine katkılarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the fast technologic and social change made the motivation theories very important according to the increasing interest to the management science and personnel management. It is obvious that the motivation which has essential role at the development of the employees has an important position for the performance of the business. So that, in order to from effective personnel policies in the times to come, the motivation theories are very considerable. It is very important to direct, develop and benefit from the human resources. In fact, motivation is very complex concept. Motivation is becoming a process that differs' nearly for every person or situation. Faced with this picture, it is necessary to shift to a new paradigm in explaining motivation. There are five parts in this thesis. First part includes information about the definition and the dimensions of the motivation, the second part includes the assumptions about the human side of management, third part includes motivation theories, the fourth part includes incentive means of motivation and finally the fifth part includes the contributions of Total Quality Management to personnel motivation.