Psikolojik şiddetin iş tatminine etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of job satisfaction of psychological violence
- Tez No: 425040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz toplumunun sürekli gelişim ve değişimin yaşandığı bir bilgi toplumu olduğu görülmektedir. Dolayısıyla örgütler ve örgütlerde yaşanan insan ilişkilerinin önemi daha da artmış durumdadır. Bu anlamda insan unsurunun önem kazandığı çağımız yönetiminde insana değer vermek ve bu değeri ona göstermek gerekmektedir. Bireye karşı yapılan her türlü psikolojik şiddet, ona bu değerin verilmediğini göstermekte olduğu bilinmektedir. Son yıllarda, özellikle sanayileşmiş ülkelerde, çalışanlar arasındaki artan rekabete bağlı olarak oldukça büyük bir hızla yayılan, çalışanların hedef aldıkları kişiyi işyerinden uzaklaştırmak için uyguladıkları işyerinde psikolojik şiddet, çalışma hayatının psikolojik yönden sağlıksız bir hale gelmesine neden olduğu görülmektedir. İnsan ihtiyaçlarının sınırsız olması nedeniyle bireyin fizyolojik ihtiyaçları gibi ruhsal ihtiyaçları da sınırsızdır. Kişisel yeteneklerini ortaya koyarak, kendilerini iş yerine ve çevresine ispatlayarak başarılı biri olarak algılanmak isteyen birey, ancak istekli ve arzulu olduğunda bu ruhsal ihtiyaçlarını karşılamak için çaba gösterecektir. Bu enerji ise, bireye iş tatmini sağlanarak ortaya çıkarılabilir. İş tatmini elde edemeyen çalışanlar psikolojik olgunluğa ulaşamadıkları gibi hayal kırıklığına ve olumsuz psikolojik durumlar hissetmeye maruz kalırlar. İş tatmini üzerinde olumsuz etkisi bulunan unsurlardan birisi de psikolojik şiddettir. Çalışanların huzurlu iş ortamında çalışıyor olması için kendilerine üstlerinden, iş arkadaşlarından kısacası çalışma hayatında muhatap olacağı kişilerden baskı görmemesi, sağlıklı karar vermesine ve verdiği kararları verimli şekilde uygulayabilmesine imkân tanınması şarttır. Psikolojik şiddet, çalışanlar üzerinde gereksiz stres yapıcı bir baskı oluşturur ve çalışanın kendisini kanıtlamasına engel olur. Ülkemizde işgörenin tatmin olgusunu ve tatminsizlik sorununu konu edinen araştırmalar yapılmış olup, araştırma sonuçları incelendiğinde gelişmiş ülke işgöreninin tatminsizlik sorunlarıyla gelişmemiş/gelişmekte olan ülke işgörenini tatminsizliğe götüren nedenlerin birbirinden farklı olduğu göze çarpmaktadır. Örneğin ücret faktörü gelişmiş ülke işgöreni için bir tatmin kaynağı olmamakla birlikte ülkemiz işgörenleri açısından, ücret faktörü iş görenin tatminsizliğine neden olan en önemli örgütsel değişkendir.
Özet (Çeviri)
Today's society is an information society that is experiencing continuous change and development is observed. Therefore, the importance of human relations in organizations organizations and increased even more. In this sense, the prominence of the human element in management paradigm to give value to people age and this value needs to show him. All kinds of violence against individuals psychological, to show that it is known that this value is not assigned to him. In recent years, especially in industrialized countries, the increasing competition between employees spread quite rapidly depending on the employees away from the workplace psychological violence in the workplace you apply for targeted individuals of working life, it is observed that cause you to become psychologically unhealthy. Because of unlimited human needs physiological needs as well as spiritual needs of the individual are unlimited. By demonstrating their personal abilities, proving to themselves and the environment by the person who wants to be perceived as successful, but is willing and eager, it will endeavor to meet spiritual needs. This energy can be revealed by providing individual job satisfaction. They couldn't reach psychological maturity as frustrated employees who can't get job satisfaction, and negative psychological States are exposed to feel. Psychological violence is one of the elements that found a negative effect on job satisfaction. Employees in a business environment peaceful to be working on them from above, his colleagues-in short, the pressure from people to see that you will be dealing in working life, it is imperative that decisions to make healthy decisions efficiently and platforming activities are allowed. Psychological violence, creates unnecessary stress on employees and the employee means that it is a constructive pressure to prove himself. In our country, the phenomenon of employee satisfaction and dissatisfaction have been made in the subject of the research problem and the research results are examined when the dissatisfaction of the employees issues of the developed countries undeveloped/developing countries that led to the dissatisfaction of employees, it is noted that the reasons are different from one another. For example, the fee factor, although not a source of satisfaction for the employees of the developed countries, our country in terms of employees, the wage factor is the most important organizational variable that causes the dissatisfaction of the business.