Felsefede ölüm kavramının anlamlılığı: Ölüm kavramı üzerine yapılan hermeneutik bir incelemenin ölümün anlamlılığına olan katkısı
Meaningfulness of the concept of death in philosophy: Contribution to meaningfulness of death by a hermeneutic investigation on death concept
- Tez No: 511710
- Danışmanlar: PROF. DR. KAAN HARUN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, ölüm kavramı üzerine yapılacak özel bir incelemenin ölümün anlamlılığına nasıl katkı sağlayabileceğini göstermektir. Bu inceleme bu tez kapsamında hermeneutik inceleme olarak adlandırılmıştır. Ölüm kavramıyla ilgili birbirinden farklı pek çok felsefi yaklaşım bulunmaktadır. Bu felsefi yaklaşımlardan bazıları ölüm kavramını metafizik bir perspektiften ele alarak ölümden sonrasıyla ilgili belirlemelerde bulunmaya çalışır, bazıları ölüm kavramına değerci bir perspektiften yaklaşarak ölümün insan için iyi bir şey mi yoksa kötü bir şey mi olduğunu sorgular. Literatürde ölümün evrelerini bilimsel ve etik yönden inceleyerek ölümün empirik tanımını yapmaya çalışan disiplinler arası yaklaşımlar da mevcuttur. Bu tezin asıl tartışma konusu, yukarıda sözü geçen incelemelerden ayrılır ve sadece hermeneutik yaklaşım üzerine odaklanır. Hermeneutik yaklaşım ölümü 'empirik bir son' olarak görmeyip, onu 'yeniden tanımlayıcı' ve 'aydınlatıcı, açığa çıkarıcı' bir kavram olarak kabul etmesiyle diğer ölüm yaklaşımlarından ayrılır. Bunun yanında hermeneutik yaklaşım ölümün ontik biçimde deneyimlenmesine veya ölümün insan üzerindeki ontik etkilerine değil, onun ontolojik yanına ve ölümün insanı ontolojik olarak etkilemesine odaklanır. Ölüm kavramına ontik-ontolojik ayrımını getiren Heidegger aynı zamanda ölüm kavramına hermeneutik yaklaşımın öncüsü sayılmaktadır. Bundan dolayı bu tezde, hermeneutik ölüm yaklaşımının Heidegger ve devamında Levinas, Derrida ve Agamben tarafından yazılmış ölümle ilgili metinlerinden takip edilebileceği ileri sürülmektedir. Bunun yanında bu tez kapsamında hermeneutik ölüm kavramsallaştırmasının i) zaman kavramı, ii) insanın bütünlüğü kavramı, iii) mantık kavramı ve iv) düşüncedeki potansiyellik ve gerçekliğin konumlanması konularında yeniden tanımlayıcı ve anlamlandırıcı bir etkisinin olduğu savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to show contributions to meaningfulness of death by a specific philosophical investigation on death concept. This specific philosophical investigation called as hermeneutic approach. There are many different philosophical approaches on death concept. Some of them investigate metaphysic meanings of death concept by questioning after-death, some of them investigate value of death concept by questioning goodness or badness of death for humanbeings. There are other interdisciplinary researches try to achive clear definition of death by investigating phases of death scientifically and ethically. But core discussions of this thesis diverge from above investigations and lies on solely hermeneutic approach for death concept. Hermeneutic approach for death concept differs from other approaches by accepting death as 'not a definite end' but as 'an enlightening phenomenon' and as 'a redefining phenomenon'. Besides that hermeneutic approach does not focus on ontic experience of death or ontic effects of this experience on humans. Instead of this hermeneutic approach for death concept focuses ontologic side of death or ontologic effects of death on humans. Ontic and ontologic difference on death is proposed by Heidegger who can be asserted as pioneer philosopher of hermeneutic approach for death concept. So in this thesis, it is asserted that this hermeneutic approach can be viewed through writings of Heidegger, Levinas, Derrida and Agamben on death. It is also asserted that the conceptualization of death with hermeneutic approach redefines the meanings of i) the concept of time, ii) the wholeness of humanbeings, iii) the concept of logic and iv) the potentiality and reality in thinking.