İç denetimde iletişimin önemi
The importance of communication in internal auditing
  1. Tez No: 511711
  2. Yazar: GÖKHAN AYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Disiplinler arası bir alan olarak doğan ve gelişen iletişimin başta sosyal bilimler olmak üzere tüm diğer bilim dalları üzerindeki etkisi, özellikle son yüzyılda iletişim teknolojisinin gelişmesiyle daha iyi anlaşılmıştır. İç denetim faaliyeti de ilk ortaya çıktığı günden bu güne amaç, hedef ve metodolojisi gereği iletişim bilimi ile özdeşleşmiştir. İç denetim faaliyeti iletişim bilimine bakış açısı yönünden diğer denetim unsurlarından farklılık gösterir. İç denetim departmanı, başarılı olabilmesi ve kurumun stratejik hedeflerine ulaşması yolunda ona değer katabilmesi için iletişimi etkili bir şekilde kullanmalıdır. Bu perspektifle yapılan çalışmanın amacı iç denetim faaliyetinin iletişim bilimine bakış açısı yönünden diğer denetim unsurlarından farkını belirtmek, iç denetim departmanının başarılı olabilmesi için kuruluş, kurum içi statünün belirlenmesi, iç denetim yönetmeliğinin yazılması, personel temini, pazarlama ve bireysel denetim faaliyetlerinde hangi etkili iletişim adımlarını atması gerektiğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde iletişim kavramı, doğuşu ve günümüze kadarki gelişimi ele alınırken, ikinci bölümde ise; iç denetim faaliyetine uluslararası alanda önemli katkıları olan kurum ve şahsiyetlerin iç denetimde iletişimin önemini ele alış şekilleri incelenmiş ve iç denetimin faaliyetinin tüm aşamalarında iletişimsel yönden hangi kilit adımların atılması gerektiği derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is better understood by the development of communication technology especially in the last century that communication which was born and developed as an interdisciplinary field has an impact on all the other branches of science, particularly the social sciences. From the day it first appeared, internal audit activity is identified with communication science from the point of it's purpose, goal and methodology. Internal audit activity differs from other audit elements in terms of it's viewpoint of communication science. The internal audit department must use the communication effectively in order to be successful and to add value to the organization in achieving it's strategic goals. In this perspective, the purpose of this study is to distinguish the viewpoint of internal audit activity to communication science from other audit elements and to determine which necessary steps should be taken in order for the internal audit department to be successful in the establishment, identification of organizational status, writing of internal audit charter, staffing, marketing and individual auditactivities. In the first part of this study, the concept of communication, birth and day-to-day development are discussed; in the second, the way that the organizations and individuals with significant contributions to internal audit function deal with the importance of communication in internal auditing is addressed and the key steps that should be taken in the communicative direction at all stages of the internal audit activity are compiled.