Pozitif psikolojik sermayenin örgütsel bağlılık ile ilişkisi ve beyaz eşya sektöründe bir uygulama
Relationship between positive psychological capital and organizational commitment: A study at white goods sector
  1. Tez No: 511724
  2. Yazar: FATMA PAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AYDEM ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmeler için rekabet edilebilirlik açısından ekonomik kaynaklar kadar insan kaynağı da önemlidir. 1990'lı yıllarda başlayan pozitif psikoloji akımının getirisi olan pozitif psikolojik sermaye insan kaynağının geliştirilmesi için güçlü bir araçtır. Örgütsel bağlılık üzerindeki pozitif etkisinin tespit edilmesinden sonra pozitif psikolojik sermaye işletmelerin en çok dikkat ettikleri kavramlardan biri olmuştur. Bu tez çalışmasında pozitif psikolojik sermaye ve bileşenleri (iyimserlik, dayanıklılık, umut ve özyeterlilik) ile örgütsel bağlılık ve boyutları (duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı ve normatif bağlılık) arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human resource is as important as economical resosurce for business to compete. The benefit of positive psychological which has been started in 1990s is positive psychological capital and it is a powerful tool for improving human resources. It is a one of the concept that companies pay more attention after positive psychological has positive affect on organizational commitment. In this thesis, the relation between positive psychological capital, its compenents (optimism, resilience, hope and self-efficiacy) and organizational commitment, its dimension (affective commitment, continuance commitment and normative commitment) has been examined.