Future impacts of digitalization on banking branches
Dijitalleşmenin gelecekte bankacılık sektörüne etkileri
  1. Tez No: 511734
  2. Yazar: CEMAL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dijitalleşmenin diğer sektörlere olduğu gibi bankacılık sektörünü de önemli etkileri olmaktadır. Dijital kanallardan gerçekleşen bankacılık işlem sayıları artış gösterirken sadece dijital kanallardan hizmet veren bankalar kurulmaya başlamıştır. Bu gelişmeler banka şubelerinin geleceğinin ne olacağı sorusunu akıllara getirmektedir. Müşteriler birçok bankacılık işlemini dijital kanallardan yapabilse dahi şubelerin işlem yapmalarına devam etmesini gerektiren birçok bankacılık işlemi bulunmaktadır. Fakat banka şubelerinin çalışmaya devam etmesi, gelecekte aynı şekilde hizmet verecekleri anlamına gelmemektedir. Şubelerin gelecekte var olmaya devam edebilmesi için bir dönüşüm geçirmeleri gerekmektedir. Rehber robotu, yapay zeka gibi teknolojik gelişmelerin banka şubelerinin geleceğinde aktif rol oynaması beklenen self servis platformlarda önemli etkileri olacaktır. Ayrıca, şube konsepti hem şube çalışanlarının hem de müşterilerin daha rahat bir şekilde çalışabileceği şekilde değişecektir. Hem şubeler hem de dijital kanallar senkronize bir şekilde çalışacaklardır. Teknolojik gelişmeler şubeleri ve dijital platformları beslemeye devam ettikçe bankaların müşterilerine daha kusursuz bankacılık deneyimi sağlamaları gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has affected banking sectors like many other sectors. The number of transactions in digital channels goes up, and only digital bank examples have started to perform. These situations make banks think future of branches. Even customers perform many transactions via digital channels, there are some issues which banks need to keep branches in future. Keeping branches does not necessarily mean that branches will perform in the same way they perform today. Branches need to evolve in many ways. Innovative technologies can be utilized in branches like self-service platforms including chatbot applications and artificial intelligence. Also, branch concept can differ to make branches more comfortable for employees and customers. Both branches and digital channels can perform as synchronized, which means omnichannel approach. Technological improvements will continue to feed branches and digital platforms and all banks need to keep trying to provide their customers seamless banking experience in all banking channels.