Preterm eylem ve preterm prematür membran rüptürü olgularında koagülasyon parametreleri düzeylerinin terme ulaşan sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of coagulation parameters levels inpreterm action and preterm prematuremembrane rupture with long-term healthypregnancy
  1. Tez No: 511764
  2. Yazar: ELİF İLGAZİ
  3. Danışmanlar: UZMAN BAŞAK CINGILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı Prematür Uterin Kontraksiyon(PUK)'u olup preterm doğum yapan gebe kadınlardaki koagülasyon parametrelerini term doğum yapanlarla karşılaştırmak ve bu koagülasyon parametrelerinin preterm doğum öngörüsündeki yerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nebaşvuran PUK'u olan72 gebe çalışmaya dahil edildi.Preterm doğum yapan 36 gebe ile term doğum yapan 36 gebenin koagülasyon parametreleri karşılaştırıldı.Tüm hastaların hemostaz parametreleri prospektif olarak incelendi.Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken ShapiroWilks, Oneway, Anova,Tamhane's T2, Student'st test,Mann Whitney U, Fisher'sExact testleri ve Continuity(Yates) Düzeltmesi, Pearson korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF COAGULATION PARAMETERS LEVELS IN PRETERM ACTION AND PRETERM PREMATURE MEMBRANE RUPTURE WITH LONG-TERM HEALTHY PREGNANCY ABSTRACT Objective:The aim of this study was to compare the coagulation parameters of pregnant women who had Premature Uterine Contraction(PUC) preterm delivery with those who gave term delivery, and to determine the location of these coagulation parameters in the preterm delivery. Materials and methods:72 pregnant women who were admitted to Health Sciences UniversityOkmeydani Education and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic were included in the study. The coagulation parameters of 36 pregnant women who gave birth to preterm delivery and 36 pregnant women who gave term delivery were compared. Hemostasis parameters of the whole patients were prospectively examined. When evaluating the findings obtained in this study, IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program was used. When the data was evaluated, Shapiro Wilks, Oneway Anova, Tamhane's T2, Student's t test, Mann Whitney U, Fisher's Exact tests and Continuity(Yates) correction, Pearson correlation analysis were used.