The role of teaching lexical collocations in raising EFL learners' speaking fluency
EFL (Yabancı dil olarak İngilizce) öğrencilerinin konuşma yeteneklerinin geliştirilmesinde sözlüksel eşdizimlerin öğretiminin rolü
  1. Tez No: 511795
  2. Yazar: Daban Saber Qader
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Turkay Bulut
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Eşdizim ve onun dil öğrenimine etkisi bu zamana kadar dil bilimcilerinin ve bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Bu tez yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin sözel akıcılığını geliştirmek için sözlüksel eşdizimleri öğretmenin önemini inceler. Hipotez şudur ki eşdizim özellikle de sözlüksel eşdizim ve doğru sırada eşdizimsel kullanım bilgisine sahip olmak sonuç olarak sözel akıcılıklarını geliştirir ve ana dili İngilizce olan kişi kadar doğal konuşmalarına yardım eder. Bu tez eşdizimlerin kökenine, türlerine ve kalıplarına ışık tutar. Soran Üniversitesiİngilizce Bölümünden kırk beş birinci sınıf öğrencisi seçildi ve kontrol grubu ve deney grubu olmak üzere ikiye ayrıldılar. Deney grubunun sınıf derslerinde dersler eşdizimlere vurgu yapılarak anlatıldı ve özelliklede sözcüksel eşdizimlere odaklanıldı. Bununla birlikte kontrol grubunda eşdizimlere hiç önem verilmedi. Ampirik çalışma eşdizim alıştırması, öğrencilerin öntest, öğrencilerin anketleri, öğretmenlerin anketleri ve öğrencilerin post testlerinden oluşmaktadır. Eşdizim alıştırmalarının sonucu gösterdi ki öğrencilerin eşdizim ve bunların nasıl kullanılacağına dair bilgileri yoktu. Aynı zamanda, öntest sonuçları öğrencilerin konuşmada yetkin olmadıklarını gösterdi. Bununla birlikte post test sonucu gösterdi ki eşdizilimler ile alakalı derslerden ve sözcüksel eşdizilimlere odaklandıktan sonra, konuşma yetkinlikleri gelişti ve bu tezin hipotezi doğrudur. Gerek tek bir kelime olsun gerekse eşdizimler dahil kelime sekansları olsun kelime sekmenleri konusunda ustalaşma yollarını bilmek, öğrenciye akıcı konuşma ile hatalar yapma ve yanlış eşdizimler kullanma endişesinin üstesinden gelme kabiliyeti kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Collocations and its relations to learning languages have attracted the attention of linguists and scholars so far. This thesis investigates the importance of teaching lexical collocations to improve EFL learners' oral fluency. The hypothesis is that knowing collocations specifically lexical collocations and collocational usage in the right order would eventually improve their oral fluency and helps them speak as natural as native speaker of English language. The thesis sheds light on the origins of collocations, its types, and patterns. Forty five first grade students of English Language Department-Soran University were selected and divided into two groups of experimental and control groups. Students were tested for collocational knowledge and vocabulary usage. In the experimental group's class lectures were given with highlighting collocations and specifically focused on lexical collocations in. While with the control group the lectures paid no attention to collocations. The empirical study consisted of collocation exercise, students' pre-test, students' questionnaire, teachers' questionnaire, students' post-test. The results of the collocations exercise showed that the students did not have knowledge of collocations and the ways of using them. Also, the results of the pre-test showed that the students were not proficient in speaking. However the results of the post-test showed that after lectures about collocations and focusing on lexical collocations their speaking proficiency was improved and the hypothesis of the thesis had been true. Knowing the ways of mastering vocabulary segments either single words or sequences including collocations, gives the learners ability to speak fluently and overcome the anxiety of making mistakes and mis-collocations.