Amerika Birleşik Devletleri dış politikasına yön veren lobilerin Türk dış politikasına etkisi
The influence of lobbies that shape the US foreign policy on Turkish foreign policy
  1. Tez No: 587672
  2. Yazar: ZEYNEP BAĞIŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Yasal temellere dayanan ve bünyesinde Ermeni, Yahudi, Rum, Arap, Küba ve İrlanda lobileri gibi altı temel lobiyi barındıran Amerika Birleşik Devletleri, almış olduğu iç politika kararları ile dış politikayı ve diğer ülkeleri etkileme potansiyeline sahip olmuştur. Lobi gruplarının ekonomik gücü, demokrasinin verdiği imkanlar, uluslararası örgütlere yakınlığı ve devletin sınırlılığının öneminden dolayı Amerika Birleşik Devletleri'nde lobi faaliyetleri Liberal uluslararası ilişkiler teorisinin görüşleri ışığında açıklanması uygun bulunmuştur. Küresel güce sahip ABD'nin dış politikasında aldığı bir kararın Türkiye'ye olan etkileri bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu sebeple bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nin siyasal hayatında iç politikanın dış politikayı lobi faaliyetleri ile nasıl etkilediğini Türk dış politikası örneği üzerinden Liberal Uluslararası İlişkiler teorisi görüşleri ile açıklanmasının daha anlaşılır olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada kullanılan yöntem için verilerin toplanması, çözümlenmesi ve yorumlanması yolu iç-dış politika, liberalizm ve Türk dış politikasına etkisi için lobi gruplarının literatür taramasının uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The United States, which is based on legal foundations and has six main lobbies such as Armenian, Jewish, Greek, Arab, Cuban and Irish lobbies, has the potential to influence foreign policy and other countries with its domestic policy decisions. Because of the economic power of lobby groups, the opportunities provided by democracy, proximity to international organizations and the importance of the state's limitation, lobbying activities in the United States have been considered appropriate in the light of the views of the Liberal International Relations theory. A decision taken in global power with Turkey's impact on US foreign policy are the subject of this study. Therefore, the aim of this study is to explain how domestic politics affects foreign policy through lobbying activities in the political life of the United States of America through the example of Turkish foreign policy. For the method used in this study, it was thought that the literature review of lobbying groups would be appropriate for the effect of collecting, analyzing and interpreting data on domestic-foreign policy, liberalism and Turkish foreign policy.