The mediating effects of intra and interpersonal emotion regulation strategies on the relatonship between social support and symptoms
Sosyal destek ve belirtiler arasındaki ilişkilerde iç ve kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin aracı etkileri
  1. Tez No: 511892
  2. Yazar: GÖKÇEN AS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilerarası duygu düzenleme ile kişinin kendi içindeki duygu düzenleme stratejilerinin, kişinin algıladığı sosyal destek ile sürekli kaygı ve depresyondaki aracı rolünü incelemektir. Daha önceki çalışmalarda, bu iki duygu düzenleme stratejisi sosyal destek ve semptomlar arasındaki bağlantı üzerinde ele alınmamıştır. Bu çalışmada, ilk kez, tek bir modelde iç ve kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin rolü değerlendirildi. Araştırma örneklemini 19 ve 63 yaş arasında olan 314 (Ort. = 24.12, SS = 5.35) katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılardan sosyo-demografik formu, Çok Boyutlu Algılanan Destek Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Durumluluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği ve Durumsal-Sürekli Depresyon ölçeğini cevaplandırmaları istenmiştir. Aracı etkileri test etmek için önyükleme (bootstrapping) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, algılanan sosyal destek ve sürekli kaygı / depresyon arasındaki ilişkiye bilişsel yeniden yapılandırmanın aracılık ettiği; bastırmanın ise sadece sosyal destek ve sürekli kaygı arasındaki bağlantıya aracılık ettiği bulunmuştur. Bunun yanı sıra, araştırma bulguları algılanan sosyal desteğin kişilerarası duygu düzenleme stratejilerinin yatıştırma ve sosyal modelleme yoluyla sürekli kaygıyı yordadığını göstermiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılarak, ileriki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of intrapersonal and interpersonal emotion regulation strategies on the link between social support and trait anxiety/depression. There were no studies that address these two emotion regulation strategies together on the link between social support and symptoms. Thus, for the first time, role of intra and interpersonal emotion regulation strategies evaluated in a single model. The research sample consisted of 314 (M = 24.12, SD = 5.35) participants aged between 19 and 63 years. Participants were asked to answer the socio-demographic form, the Multidimensional Scale of Perceived Support, the Emotion Regulation Questionnaire, the State-Trait Anxiety Inventory, the State-Trait Depression Inventory, and the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire. Bootstrapping method was used to test mediation effects. As a result of the research, it was found that cognitive reappraisal mediated the link between perceived social support and trait anxiety/depression; whereas the suppression mediated the link between social support and trait anxiety only. In addition, research findings showed that perceived social support predicted anxious symptoms through soothing and social modeling of interpersonal emotional regulation strategies. Findings were discussed in the light of relevant literature and suggestions for further studies were presented.