Bireyin iletişim kalıplarının yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkileri: Psikolojik güvenlik ve dayanıklılığın rolü
The effects of individual's communication patterns on innovative work behavior: The role of psychological safety and resilience
- Tez No: 945438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL BOZ SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Organizasyon ve Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgüt içi iletişim biçimlerini ifade eden iletişim kalıplarının (diyalog yönelimi ve uyum yönelimi), çalışanların yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkisini incelemek; bu ilişkide bireysel bir psikolojik kaynak olan dayanıklılık kapasitesinin aracı ve psikolojik güvenlik algısının düzenleyici rolünü test etmektir. İletişim kalıpları, kökenini aile içi etkileşim modellerinden alan bir yapı olmakla birlikte, bu çalışma kapsamında örgütsel bağlama uyarlanarak yeniden yapılandırılmıştır. Bu yönüyle çalışma, diyalog yönelimi ve uyum yönelimi kavramlarını örgütsel davranış literatürüne taşıyan öncü bir girişim niteliği taşımaktadır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de özel sektörde çalışan 305 beyaz yaka çalışan oluşturmaktadır. Veriler, anket yöntemiyle toplanmış ve analizler SPSS ve PROCESS Macro (Model 4 ve Model 7) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Model 4 ile yapılan aracılık analizi sonucunda, iletişim kalıplarının yenilikçi davranış üzerindeki doğrudan etkisinin anlamlı olmadığı; ancak bu ilişkinin dayanıklılık kapasitesi aracılığıyla anlamlı hale geldiği bulunmuştur. Model 7 kapsamında ise, psikolojik güvenlik algısının diyalog yönelimi ile dayanıklılık kapasitesi arasındaki ilişki üzerinde düzenleyici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, açık ve anlayış temelli iletişim ortamlarının, bireylerin psikolojik dayanıklılıklarını artırarak yenilikçi davranışlarını teşvik edebileceğini göstermektedir. Bu çalışma, örgütsel iletişim, psikolojik güvenlik ve pozitif örgütsel davranış alanlarına bütüncül bir bakış açısı kazandırarak hem kuramsal literatüre hem de yönetsel uygulamalara katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of communication patterns—conversation orientation and conformity orientation, which represent forms of intra-organizational communication—on employees' innovative work behavior. Additionally, the study tests the mediating role of resilience capacity, a psychological personal resource, and the moderating role of psychological safety perception in this relationship. Although communication patterns originate from family interaction models, they have been restructured and adapted to the organizational context within the scope of this research. In this regard, the study constitutes a pioneering attempt to introduce the concepts of conversation orientation and conformity orientation into the organizational behavior literature. The sample of the study consists of 305 white-collar employees working in the private sector in Turkey. Data were collected through a survey method and analyzed using SPSS and PROCESS Macro (Model 4 and Model 7). The mediation analysis conducted with Model 4 revealed that the direct effect of communication patterns on innovative behavior was not significant; however, the relationship became significant through the mediating role of resilience capacity. In Model 7, it was found that psychological safety perception has a moderating effect on the relationship between conversation orientation and resilience capacity. The findings indicate that communication environments based on openness and mutual understanding can enhance individuals' psychological resilience and thereby foster innovative behavior. This study contributes to both the theoretical literature and managerial practices by offering a holistic perspective on organizational communication, psychological safety, and positive organizational behavior.