Çok bayili bir üretim firmasının dağıtım kanallarının optimizasyonu için depo yeri seçimi
Selection of warehouse location to optimize distribution channels of a multi-channel manufacturing company
- Tez No: 511940
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Depo yer seçimi, günümüzde firmalar için önemli bir lojistik problemidir. Literatürde depo yer seçimi problemlerinin çözümü için kabul görmüş birçok metot bulunmaktadır. Bu çalışmada, çok bayili bir otomotiv firması için lojistik depo yeri seçimi problemi ele alınmıştır. Problemin çözümünde önce ağırlık merkezi metodu kullanılmış ve muhtemel en iyi iki alternatif lokasyon belirlenmiştir. Belirlenen alternatiflerden hangisinin seçileceğine karar vermek için ise faktör puanlama metodu kullanılmıştır. Faktör puanlama metodundaki kriterler belirlenirken depo yer seçimi problemi ile karşı karşıya olan firmanın gereksinimleri göz önünde bulundurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Warehouse location selection, nowadays, has been a important logistics problem for companies. There are several accepted methods to deal with warehouse location selection problems in the literature. In this study, warehouse location selection problem of a multi-channel automotive company is adressed and discussed. In order to solve the problem, two possible best alternative locations have been determined by using the center of gravity method. Following this step, factor rating method is used to make the final decision. Criteria in factor rating method are defined according to requirements of the company dealing with warehouse location selection problem.