The ımpact of political orientation on borderline and antisocial personality disorder characteristics with the mediator effect of disgust sensitivity
Siyasi görüşün sınırda kişilik bozukluğu ve toplumdışı kişilik bozukluğu özelliklerini yordamasında tiksinme duyarlılığının aracı değişken rolü
- Tez No: 511959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
50 yılı aşkın bir süredir, psikoloji alanı bireylerin politik yönelimlerini belirleyebilecek farklı psikolojik nedenleri ve eğilimleri araştırmıştır. Bu alanda çeşitli çalışmalar, muhafazakâr (sağ kanat) ve liberal (sol kanat) bireylerin farklı duygu deneyimleri yaşadıklarını, tiksinmenin de bu farklı deneyimlenen duygulardan biri olduğu belirtmiştir. Tiksinmenin politik görüşle olan ilişkisinin yanı sıra, kişilik bozuklukları ile de ilişkili olduğu görülmüştür. Sınırda kişilik bozukluğu (borderline) ve toplumdışı kişilik bozukluğu (antisocial) tiksinme duyarlılığı ile ilişkisi olan kişilik bozukluklarındandır. Önceki çalışmalarda politik yönelim ve tiksinme duyarlılığı (Inbar & Pizarro, 2014), tiksinme duyarlılığının antisosyal davranışlar (Greitemeyer, 2015) ve borderline kişilik bozukluğu (Standish ve ark., 2014) üzerine etkisi ve ayrıca; siyasi yönelimin antisosyal kişilik arasındaki ilişki araştırılmıştır (Arvan, 2011). Bununla birlikte, politik yönelim ile sınırda kişilik ve antisosyal kişilik arasındaki ilişki ile iğrenme duyarlılığının aracı değiken etkisi, birbirleriyle ilişkili olsa bile birlikte daha önce incelenmemiştir. Araştırmanın amacı, siyasi görüş ile sınırda kişilik bozukluğu ve toplumdışı (antisosyal) kişilik bozukluğu özellikleri arasındaki ilişkiyi incelerken tiksinme duyarlılığının aracı değişken etkisinin cinsiyetler ve kültürler arası değişimini araştırmaktır. Tiksinme duyarlılığının, sosyal / politik muhafazakarlık ile anti-sosyal kişilik bozukluğu özellikleri arasındaki istatistiksel ilişkiye aracılık ettiği ve ayrıca sosyal / politik muhafazakarlık ile borderline kişilik bozukluğu özellikleri arasındaki istatistiksel ilişkinin aracılık ettiği hipotezleri öne sürülmüştür. Bu çalışmada toplam 382 katılımcıdan (275 kadın ve 105 erkek) veri toplanmıştır. Türkiye örnekleminden 217 katılımcı (165 kadın ve 51 erkek) ve Amerika Birleşik Devletleri örneğinden 165 katılımcı (110 kadın ve 54 erkek) çalışmaya katılmış, veriler internet üzerinden toplanmıştır. Sosyal / politik muhafazakârlığın antisosyal ve borderline kişilik bozukluğu özellikleri üzerindeki etkisi, tiksinme duyarlılığın aracı değişken etkisi analizlerle incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, sosyal / politik yönelim ile antisosyal, borderline kişilik bozukluğu özellikleri arasındaki ilişkide iğrenme duyarlılığının aracı değişken olduğunu ve kadın ve erkekler arasında cinsiyet farkı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, mevcut çalışmanın bulguları, Türkiye ve ABD örneklerinin benzediğini ortaya koymuştur. Çalışmanın sonucu olası sınırlılıkları ve klinik psikoloji alanına katkılarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For more than 50 years, the field of psychology researched about the different psychological reasons and tendencies that are possibly related with individuals' choice of political orientations. Several researches argued that the conservative (right-wing) and liberal (left-wing) individuals are differentiated in experiencing the emotions; disgust is one of the emotions that conservative and liberal differentiated. Disgust a is also related with personality disorders; borderline and antisocial personality disorders are two of the personality disorders. Previous studies investigated the relationship between political orientation and disgust sensitivity (Inbar & Pizarro, 2014), the effect of disgust sensitivity on dark, antisocial traits (Greitemeyer, 2015), on borderline personality disorder (Standish et al., 2014), and also the relationship between political orientation and dark, antisocial personality is researched (Arvan, 2011). However the relationship between political orientation and borderline and antisocial personality and disgust sensitivity's mediation effect have never been studied together, even they are related with each other. The purpose of this study is investigating the impact of political orientation on borderline and antisocial personality disorder characteristic with the mediator effect of disgust sensitivity on gender and cultural differences. It was hypothesized that disgust sensitivity mediated the statistical relationship between social/ political conservatism and anti-social personality disorder characteristics, and also it was hypothesized that mediated the statistical relationship between social/ political conservatism and borderline personality disorder characteristics. In present study data was recruited from 382 participants (275 females and 105 male) in total; 217 participants (165 females and 51 males), from Turkish sample, and 165 participants (110 females and 54 males) from United States sample was recruited via online survey. The impact of social/ political conservatism on antisocial and borderline personality disorder characteristics with the mediator effect of disgust sensitivity was examined in analyses. Results of present study showed that disgust sensitivity is a mediator in a relationship between social/ political orientation and antisocial, borderline personality disorder characteristics, and there is a sex difference between females and males. Also, finding of current study revealed that the samples of Turkey and United States resembled. The result of study is discussed with limitations and possible contributions to field of clinical psychology.