Effect of online engagement with brand in social media on brand loyalty and intention to use the brand
Sosyal medyada marka ile çevrimiçi bağ kurmanın marka sadakatine ve markayı kullanma niyetine etkisi
- Tez No: 511982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKESE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Değişen dünya ile birlikte pazarlama stratejileri de değişiklik göstermektedir. İnsanların yaşam biçimlerine uygun olarak yeni pazarlama unsurlarının ortaya çıktığı görülmektedir. Sosyal medya günümüzün en büyük fenomenlerinden biridir. Tüm kurumsal markalar sosyal medyanın bu etkisine daha fazla kayıtsız kalamamaktadırlar. Birçok insan sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Daha önceleri kişisel paylaşımlar için kullanılan sosyal medya, bugün pazarlamanın en büyük araçlarından biri haline gelmiştir. Bunun farkında olan kurumlar, marka bilinirliği ve marka sadakati için sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaktadırlar. Bu çalışmada, sosyal medya üzerinden tüketici ile kurulan bağın marka sadakatine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Çalışmada tüketicilerin sosyal medyada takip ettikleri kişisel bakım ve kozmetik markaları değerlendirmeleri istenmiştir. Veriler anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 programı, SPSS ve SAS için makro PROCESS programı ile analiz edilmiştir. Ölçekler arası korelasyonu ölçmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Değişkenler arası ilişki çoklu regresyon analizi ve aracı değişken analizi (mediation analysis) kullanılarak test edilmiştir. Yapılan analizler sonucu marka ile online bağ kurmanın marka sadakati ve markayı kullanma niyeti üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Along with the changing world, marketing strategies are also changing. It appears that new marketing elements have emerged in accordance with people's lifestyles. Social media is one of the greatest phenomena of our time. All corporate brands are not more indifferent to this effect of social media. Social media, previously used for personal sharing, has become one of the biggest tools of marketing today. Organizations that are aware of this use social media effectively for brand awareness and brand loyalty. In this study, the effect of brand loyalty established with social media users was investigated. Consumers are asked to examine, comment the personal care and cosmetic brands which they follow on social media. The data were collected via questionnaires. The collected data were analyzed with the SPSS 22 program and PROCESS macro for SPSS and SAS. Correlation analysis was performed to measure correlation between scales. The relationship between variables was tested using multiple regression analysis and mediation analysis. Analyzes made have shown that effect of online engagement with brand in social media on brand loyalty and intention to use the brand.