The roles of digital marketing and direct marketing on developing brand equity
Dijital pazarlama ve doğrudan pazarlamanın marka özvarlığını geliştirmedeki rolü
  1. Tez No: 512003
  2. Yazar: BENGİ YENİAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET AKDÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Marka özvarlığı, markanın karakteristik özellikleri ve müşteriye sunduğu faydaların bütünü olarak tanımlanıp, dört temel boyut aracılığıyla müşterilere aktarılır: Marka bilinirliği, marka çağrışımları, algılanan kalite, marka bağlılığı. Pazarlama iletişim araçları, belirtilen boyutlar yoluyla değer yaratmada önemli rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasının ana amacı, dijital pazarlama ve doğrudan pazarlamanın, marka özvarlığını dört temel boyut aracılığıyla geliştirmedeki rolünü incelemektir. Sadece dijital pazarlama veya sadece doğrudan pazarlamanın marka özvarlığı üzerine etkisini ampirik testlerle inceleyen çalışmalar literatürde kısıtlı olduğundan, bu tez çalışmasının bilimsel literature katkısı özgündür. Bu çalışmada, İstanbul, Türkiye'de ikamet eden cep telefonu kullanıcılarına anket yapılarak veri toplanarak, SPSS üzerinden analiz yapılmıştır. Analizler, dijital pazarlama ve doğrudan pazarlamanın marka özvarlığını geliştirmede pozitif ve anlamlı etkisi olduğunu, ancak dijital pazarlamanın daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Brand equity is defined as the whole of a brand's features, characteristics and benefits, which are presented to the customers through four main dimensions: Brand awareness, brand associations, perceived quality, brand loyalty. Marketing communication tools play an essential role on the intent of creating and communicating value through those dimensions. The main purpose of this thesis is investigating the effects of digital marketing and direct marketing on developing brand equity, through its four dimensions. This master's thesis makes a unique contribution to scientific field, hence there are limited research including empirical testing about the individual effects of those two tools on developing brand equity. Accordingly, a questionnaire is conducted to mobile phone users from Istanbul, Turkey; and collected data is analysed through SPSS. Analysis results showed that both tools have a positive and significant effect on developing brand equity, but digital marketing is more effective than direct marketing.