The impact of power distance and symmetrical communication effort on employees' communication behaviour in humanitarian ngos located in Turkey
Türkiye'de bulunan insani yardım kuruluşları (STK) çalışanları üzerindeki iletişim davranışı ile güç mesafesi ve simetrik iletişim çabalarının etkileri
- Tez No: 512002
- Danışmanlar: Assist. Prof. İBRAHİM ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, benimsenen yönetim tarzı ile çalışanın insani sivil toplum kuruluşlarındaki pazarlama çabaları arasındaki dolaylı ilişkiyi yansıtmaktadır. Yönetim tarzı organizasyon kültürünü ve iç iletişim davranışını içerir. Simetrik iletişim davranışı ile temsil edilen iç iletişim yaklaşımı, Güç Mesafesi boyutu ile temsil edilen örgüt kültürüdür. Öte yandan, Çalışan İletişimi Davranışı'nın (ÇİD) temsil ettiği pazarlama çabası, Olumlu Duyuru, Olumsuz Duyuru ve Gözlemcilik olmak üzere üç ana etkiden oluşmaktadır. Çalışmada, çalışanların duyuru ve gözlemleme etkileri ile kuruluşlarına doğal olarak nasıl pazarladıklarına odaklanılmıştır. Diğer bir deyişle, çalışanlar, kurum dışından kişisel olmayan iletişim yoluyla, ücretsiz olarak organizasyon için ne kadar pazarlama yapıyor. Çalışma, Türk ve uluslararası STK'lar üzerinde yürütülmüştür. Verileri toplayıp analiz edebilmeleri için bir anket hazırlanmış, test edilmiş ve uluslararası / STK çalışanlarına dağıtılmıştır. Ayrıca, Türk ve uluslararası STK'lar arasında kaynak ve ÇİD üzerindeki etkisi bakımından bir sonuç karşılaştırması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, ÇİD'nin örgüt kültürü ve iç iletişim tarzı tarafından temsil edilen benimsenmiş yönetim tarzını doğrudan etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study reflects an indirect association between the adopted management style and the employee's marketing effort in the humanitarian non-governmental organizations. The management style includes the organizational culture and internal communication behavior. The organizational culture represented by Power Distance dimension, while the internal communication approach represented by Symmetrical communication behavior. On the other hand, the marketing effort represented by Employee Communication Behavior (ECB) consisting of three main effects which are Megaphoning Positive, Megaphoning Negative, and Scouting. The study focused on how employees naturally market for their organization through megaphoning &scouting effects. In other words, how much the employees are marketing for the organization for free (marketing for free) through impersonal communication with outside public. The study has been conducted on the Turkish and international NGOs. A questionnaire was prepared, tested and distributed to the I/NGOs employees so the data could be collected and analyzed. Furthermore, a result comparison was made between Turkish and international NGO in terms of origin and its impact on the ECB. As a result of the research, it has been found that ECB affected directly the adopted management style represented by organizational culture and internal communication style.