Evaluation of the financial performance of technology companies in BİST and LSE
BİST ve LSE de işlem gören teknoloji şirketlerinin finansal performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 512009
  2. Yazar: CANER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DİLARA ALTIOK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Londra da bulunan teknoloji firmalarının performans karşılaştırmasında finansal değişkenlerin etkisini test etmektir. Araştırmada incelenen veriler, İstanbul Borsası ve Londra Borsasında işlem gören teknoloji şirketlerine aittir. Kullanılan finansal veriler, 2001 ve 2016 yılları arasını kapsamakta olup Bloomberg den alınmıştır. Araştırılan 16 yıl içerisinde, kıstasları sağlayan 15 Türk şirketi ve 24 İngiliz şirketi bulunmaktadır. Finansal performans ölçümünde, birçok sektör tarafından kullanılan çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmada aktif getiri oranı, öz sermaye karlılık oranı, FAVÖK payı, borç öz kaynak oranı, net kar payı, faiz harcaması, cari oran, aktif toplam, sermaye ve sermaye harcamaları değişken olarak kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, şirketlerin finansal performansını finansal verilerin etkileyebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to test the effect of financial variables to technology firm performances comparison between Turkey and London. The observation data used from Istanbul Stock Exchange and London Stock Exchange in this study is technology companies from technology sectors. Financial data was used, collected from Bloomberg during 2001 – 2016. By combining 16 years research, there are 15 Turkish companies and 24 English companies that meet predetermined criteria. The measurement of financial performance, regression analysis method is often used in many sectors, so Multiple Regression was used to analyze. This study uses Return on Asset, Return on Equity, EBITDA Margin, Debit to Equity ratio, Net Profit Margin, Interest Expense, Current Ratio, Total Assets, Capital and Capital Expenditures as financial variables. Test results show that financial variables can effect to firm financial performance.