A taxonomy and terminology study on the embedded narrative elements found in Bloodborne
Bloodborne'nun gömülü hikaye elemanlarını sınıflandırma ve isimlendirme çalışması
  1. Tez No: 512096
  2. Yazar: ALİ BURAK ANKARALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN ÇATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bloodborne'daki gömülü hikaye elemanları yakın okuma ve yakın oynama teknikleriyle incelendi, ve oyunda bulunuşları göz önüne alınarak, oyunda hikaye tasarımı için ortak bir terminoloji oluşturmak için isimlendirildi. Ayrıca gelecek çalışmalara referans oluşturması için uzamsal ve zamansal özelliklerine göre sınıflandırıldı. Araştırmada yirmi altı farklı hikaye tekniği bulundu ve ilgili kategorilerinde listelendi. Bu kategoriler literatüre uzamsal boyutta Anlatısal/Anlatısal Olmayan, zamansal boyutta Sırasal/Sırasal Olmayan karşıtlıklı sınıflandırmaları tanıttı.
Özet (Çeviri)
Embedded narrative elements in Bloodborne are analyzed by close-playing, and named by their presence in the game in order to create a common terminology for narrative game design techniques and classified to by their temporal and spatial attributes to be able to better distinguish between different types of techniques for future studies on the video game narrative itself or their effects on the player. After the research, twenty-six different narrative techniques are found and listed under their corresponding categories which introduced the Diegetic/Non-Diegetic dichotomy for spatial and Sequential/Non-Sequential for temporal classification.