Çalışanların temel benlik değerlendirmesi ve anlamlı çalışma arasındaki ilişkide düzgün iş ve iş doyumunun aracı etkisi
The relationship between employees' core self-evaluation and meaningful work: The mediating role of decent work and job satisfaction
- Tez No: 764123
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların temel benlik değerlendirmesi ve anlamlı çalışma arasındaki ilişkide düzgün iş ve iş doyumunun aracı etkisini tespit etmektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve araştırmanın çalışma grubunu oluşturan 437 çalışana kolay örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Çalışma grubununun %43,7'sini kadın, 56,3'ünü erkek çalışanlar oluşturmaktadır. Katılımcılara ait veriler kişisel bilgi formu, İş Anlamı Ölçeği (İAÖ), Temel Benlik Değerlendirmesi Ölçeği (TBDÖ), Düzgün İş Ölçeği (DİÖ), Minnesota İş Doyumu Ölçeği-Kısa Form (MİDÖ-KF) aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve aracılık analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, çalışanların temel benlik değerlendirmesi, düzgün iş ve iş doyumu düzeyleri ile anlamlı çalışma düzeyleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Çalışanların temel benlik değerlendirmesi ile anlamlı çalışma arasındaki ilişkide düzgün işin aracı etkisi anlamlı çıkmıştır. Çalışanların temel benlik değerlendirmesi ve anlamlı çalışma arasındaki ilişkide iş doyumunun aracı etkisi anlamlı çıkmıştır. Çalışanların temel benlik değerlendirmesi ve anlamlı çalışma arasındaki ilişkide düzgün iş ve iş doyumunun seri aracı etkisi anlamlı çıkmıştır. Yapılan çalışmadan elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmış ve yorumlanmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the mediating effect of decent work and job satisfaction on the relationship between employees' core self-evaluation and meaningful work. Relational survey model was used in the research and 437 employees who constituted the study group of the research were reached by easy sampling method. 43.7% of the working group is female and 56.3% is male employees. The data of the participants were collected through personal information form, Work And Meaning Inventory (WAMI), Core Self-Evaluation Scale (CSES), Decent Work Scale (DWS), Minnesota Job Satisfaction Scale-Short Form (MJSS-SF). Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and mediation analysis methods were used in the analysis of the data. As a result of the analyzes made, positive and significant relationships were determined between the core self-evaluation of the employees, the level of decent work and job satisfaction and the level of meaningful work. The mediating effect of decent work was significant in the relationship between employees' core self-evaluation and meaningful work. The mediating effect of job satisfaction was found to be significant in the relationship between employees' core self-evaluation and meaningful work. The serial mediator effect of decent work and job satisfaction was found to be significant in the relationship between employees' core self-evaluation and meaningful work. The findings obtained from the study were discussed and interpreted in the light of the relevant literature, and suggestions were made for future research.