Hızlı tren sinyalizasyon sisteminde bazı bileşenlerin güvenilirlik analizi
Reliability analysis for some equipment used in high speed train signaling system
  1. Tez No: 512164
  2. Yazar: İSMAİL ALAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SERHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Güvenilirlik, bir ürünün; belirli amaçlar doğrultusunda ve belirli bir kullanım aralığında kendisinden beklenilen işi yerine getirme kabiliyetidir. Türkiye'de bulunan hızlı tren hatlarının işletme verimliliğinde, yol boyu ve araç üzerinde bulunan donanımların güvenilirliği önemli rol oynamaktadır. Herhangi bir sinyalizasyon donanımının işletme esnasında arızalanması; tren tehirinden dolayı işletmenin zarar etmesi, yolcuların gidecekleri yere geç kalmaları, arızalı parçanın diğer elektronik donanımlar üzerinde oluşturacağı olumsuz etkiler gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, hızlı tren sinyalizasyon sisteminde arızalan ve arızalandığında önemli gecikmelere sebep olan bazı donanımların ömür süreleri tahmin edilmeye çalışılmıştır. Uygulamada, ülkemizde yakın geçmişte tamamlanan yüksek hızlı tren projelerinin sinyalizasyon sisteminde meydana gelen arıza verileri kullanılmıştır. Donanım bileşenleri içinde özellikle arıza yapması durumunda tren tehiri üzerinde etkili olan bileşenler seçilmiştir. Her bir donanım için en uygun olan olasılık dağılımı belirlenmiş ve ilgili dağılımın parametreleri, çeşitli tahmin yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen parametre tahminleri yardımıyla, tehlike oranı ve güvenilirlik olasılıkları hesaplanmıştır. Çalışmada kullandığımız yöntem, arızalanma zamanları bilinen herhangi bir bileşen için tekrarlanabilir. Arızalandığında tren tehirine sebep olan bu bileşenlerinin ömür sürelerinin tahmin edilmesi sistemin durmadan önce parça değişikliği yapılabilmesi için önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Reliability is a product's ability to fulfill the job that is expected in the direction of certain goals and within a certain period of use. The reliability of the line side and onboard equipments plays an important role for the productivity of high-speed railway lines' operations in Turkey. The failure of any equipment causes serious problems such as the maintenance company refunds the money due to the delay of the train, the passengers will have latency to their arrivals, and the defective part may effect other electronic equipments. In this study, we tried to estimate the lifetime of some fault equipment and equipment that causes significant train delays when it has a malfunction in the high-speed train signaling system. In this practice, failure data has been obtained from the high-speed train projects' signaling system that has been completed recently in our country. Some equipment within the components whose failures are particularly important and that are effective on the train's delay have been selected. For each equipment, first the most suitable probability distribution has been determined and then related distribution parameters have been calculated by using various estimation methods. As a result, the hazard ratio and reliability probabilities were calculated by using the obtained parameters. The methodology that we've used in our study could be repeated for any other equipment whose failure times are known. Estimating the lifetime of such equipment which cause train delays when they are failed, provides important information regarding replacing component before the system stop.