Vergi hukukunda çift defter tutma suçu
Double bookkeeping in tax law
  1. Tez No: 512212
  2. Yazar: ŞEYDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Devletlerin, giderlerini karşılamak amacıyla başvurduğu en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Devletler, egemenlik yetkilerine dayanarak koydukları vergilerin, zamanında ve eksiksiz ödenmesini sağlamak için vergi ile ilgili düzenlemelere uyulmaması durumunda hem mali hem de hürriyeti bağlayıcı yaptırımlara başvurmaktadır. Vergi kanunlarına aykırı fiiller ve bu fiiller için uygulanacak yaptırımlar sistematik olarak Vergi Usul Kanunu'nda düzenlenmiştir. Defterlere kaydı gereken hesap ve işlemlerin vergi matrahının azalması sonucunu doğuracak şekilde tamamen veya kısmen başka defter, belge veya diğer kayıt ortamlarına kayıt edilmesi suçu, Vergi Usul Kanunu'nun 359. maddesinde bir vergi kaçakçılığı suçu olarak düzenlenmiş, hapis cezası öngörülmüştür. Vergi denetiminin amacı, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunu araştırmak, tespit etmek ve sağlamaktır. Etkili bir denetim yapılabilmesinde, vergi gelirlerinin elde edilmesinde, vergi mükellefinin ya da vergi sorumlusunun vergisel işlemlerinin ve vergi matrahının tespitinde ve ihtilaf çıkması halinde ispat aracı olarak kullanılmak üzere defter, belge ve kayıtlar kuşkusuz büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax yield is the most important source of revenue covering goverment expenditures. Goverments take measures to avoid violance of law to ensure timely and correct payment of taxes. These measures include fiscal penalties and imprisonment. Both of these sanctions are embedded Turkish Taxation System and applicable. Acts againts tax laws and corresponding sanctions are systematically legislated in the scope of Tax Procedure Law. Recorded in other books, documents or other recording media, in whole or in part, as a result of the reduction of the tax base of the accounts and transactions that need to be recorded in the books, the imprisonment penalty foreseen as a tax evasion guilt. This crime is regulated in the context of article 359 Turkish Tax Procedure Code. The aims of tax audit are checking up the accuracy of the tax that must be paid, fixing and supplying them. Taxation, because of principle basing on declaration system, being effective of tax audit is very important for the operation of the system. The tax audit are maintained on taxpayer's books, records and documentation. For this reason, taxpayer's books, records and documentation very important.