Investigation of university students' new media literacy levels
Üniversite öğrencilerinin yeni medya okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 512218
  2. Yazar: KADER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin Yeni Medya Okuryazarlık düzeylerini incelemek ve güncel yeni medya okuryazarlığı ölçeğinin Türkçe versiyonunun geçerliliğini sağlamaktır. Veriler, Yeditepe Üniversitesinde okuyan 486 öğrenciden toplanmıştır. Ölçeğin dilsel eşdeğerlik, geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Sonuçlara göre, üniversite öğrencilerinin Yeni Medya Okuryazarlık düzeyleri cinsiyet ve çevrimiçi oyun oynama saatlerine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca, Türkçeye adapte edilen ölçek geçerlilik ve güvenirlik açısından Türkiye'de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the level of New Media Literacy (NML) of university students and validate recent new media literacy in Turkish version. The data were collected from 486 university students at Yeditepe University in Turkey. The language equivalence, validity and reliability of scale were established. The results show that university students had differences about NML level in terms of their gender and spending time on online games. The result also shows that the Turkish version of this scale can be used in Turkey.