Impact factors and current issues on technology development for industry 4.0 transformation in technopark companies: The case of Turkey
Teknopark firmalarında endüstri 4.0 dönüşümüne yönelik teknoloji geliştirmede güncel sorunlar ve etki faktörleri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 512221
  2. Yazar: GİZEM ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Teknolojideki ilerlemelerle birlikte günümüz dünyası; Endüstri 4.0 devriminin içinde bulunmakta, dijital dönüşüm olarak da isimlendirilen bu dönüşümle birlikte sanayide kullanılan tüm araçların, cihazların akıllı olması, kendi kendine öğrenebilmesi, daha verimli donanım ve yazılım ürünlerinin üretilmesi ile endüstriyel üretim hızını, hacmini ve verimliliği artırarak ekonomik ve sosyal yaşamların geliştirilmesi beklenmektedir. Dijital dönüşüme ilişkin çabalar, gayretler ve etkiler ülkemizde de kamudan özel sektöre, akademik ortamdan imalat ortamına kadar tüm sektörlerde görülmeye başlamaktadır. Çalışmada teknolojik ilerlemelerin kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz, teknoloji üretimi ve geliştirmesinde yadsınamaz bir rolü bulunan teknopark işletmelerinin, Endüstri 4.0 dönüşümüne yönelik teknoloji geliştirmede etki faktörleri ve karşılatığı güncel sorunları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advances in technology, today's world is in the fourth industrial revolution. With this revolution, it is expected that all the tools and devices will be smart, self-learning and more efficient hardware and software products will be produced. Thus, industrial production speed, volume and productivity will increase, and economic and social life will develop. Efforts on digital transformation have also begun to appear in all around the world. Technoparks have an undeniable role on technology production and development. Therefore, technopark company's current issues and impact factors on the new technology development regarding Industry 4.0 are analyzed in this study.