Spinal kord (omurilik) yaralanmalı hastaların algıladıkları sosyal destek ve stresle baş etme durumlarının incelenmesi
The examination of perceived social support and status of coping with stress in patient with spinal cord injury
  1. Tez No: 512304
  2. Yazar: MELİHA ÇALIŞIR BACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma spinal kord yaralanması (SKY) olan hastaların algıladıkları sosyal destek ve stresle başa çıkma durumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış olup ilişkisel tarama modelinde korelasyonel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma Ankara ilinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ağustos-Ekim 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. SKY'li 100 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri bilgisayar ortamında SPSS 21.0 paket programında; sayı, yüzde Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Spearman korelasyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the explain the relationship between perceived social support and status of coping with stres among the patients with spinal cord injury (SCI). Was performed as a correlational study in the relational screening model. The research was conducted between August and October 2017 in Ankara Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital in Ankara. 100 patients with SCI were included in the study. In the collection of data; Personal Information Form, The Scale of Ways of Coping With Stress (SWCS) and the Multidimensional Perceived Social Support Scale were applied (MSPSS). The obtained data were analyzed by number, percentage, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman correlation with SPSS 21.0 package program in computer environment.