Farklı dallı darı (Panicum virgatum L.) çeşitlerinin silaj kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of silage quality properties of different switchgrass (Panicum virgatum L.) cultivars
  1. Tez No: 512406
  2. Yazar: SEVAL ELİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, bazı dallı darı (Panicum virgatum L.) çeşitlerinin silaj kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2017 yılında yürütülmüştür. Araştırmada dallı darının; Kanlow, Shelter, Shawnee, BoMaster, Alamo, Trailblazer, Cave in Rock ve Long Island çeşitleri silaj materyali olarak kullanılmıştır. Silaj amacıyla bitkiler çiçeklenme dönemine ulaştıktan 10-15 gün sonra hasat edilmiş olup; 0.5-1 cm'lik boyutlarda kıyılan materyaller 3 litrelik cam kavanozlara doldurularak, 70 gün süreyle mayalanmaya bırakılmıştır. Silolanma süresi sonunda silaj örneklerinde; koku, dış görünüş ve renk gibi fiziksel özellikler, kuru madde oranı ve kimyasal özelliklerden pH, laktik asit (LA), asetik asit (AA), bütirik asit (BA), ham protein (HP) oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı ve nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı değerleri belirlenmiş; toplam fiziksel puan ve Fleig puanı hesaplanarak silaj kalite sınıflandırılması yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, toplam fiziksel puan yönünden, dallı darı çeşitleri arasında istatistiki olarak çok önemli farklılık görülmüştür. Buna göre çeşitlerin; koku yönünden 8.0-13.7, dış görünüş yönünden 2.0-4.0 ve renk yönünden 1.0-2.0 arasında puan aldığı, çeşitlerin DLG puanı bakımından orta ile çok iyi kalitede silaj özelliği gösterdiği belirlenmiştir Araştırmada, dallı darı çeşitlerine ait silajların; kuru madde oranının % 39.0-51.0, pH içeriğinin 3.84-4.86, LA oranının % 1.78-2.35, BA oranının % 0.05-0.33, AA oranının % 0.35-1.55, HP oranının % 3.76-5.57, ADF oranının % 39.30-41.73 ve NDF oranının % 70.96-75.41 arasında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. İstatistiki analizler sonucunda; kuru madde oranı, LA, BA, AA, HP ve NDF içerikleri yönünden çeşitler arasındaki farklılık istatistiki olarak p≤0.01 düzeyinde önemli bulunurken, ADF oranı yönünden çeşitler arasındaki farklılık önemsiz çıkmıştır. Fleig puanı yönünden dallı darı çeşitlerinden elde edilen silaj kalitesinin“Çok iyi”sınıfına girdiği belirlenmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, dallı darı çeşitlerinden silaj kalitesi yönünden öne çıkan Long Island ve Cave in Rock çeşitleri başta olmak üzere, BoMaster, Alamo ve Trailblazer çeşitlerinin silaj üretiminde başarıyla kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2017 to determine the silage quality characteristics of some switchgrass (Panicum virgatum L.) cultivars. In the study; Kanlow, Shelter, Shawnee, BoMaster, Alamo, Trailblazer, Cave in Rock and Long Island cultivars were used as silage material. Plants were harvested 10-15 days after they reached the flowering period for silage; the shredded materials, in 0.5-1 cm dimensions, were filled into 3-liter glass jars and left to ferment for 70 days. In the silage samples at the end of the silage period; pH, lactic acid (LA), acetic acid (AA), butyric acid (BA), crude protein (CP) ratio, acid detergent insoluble fiber (ADF) ratio; physical properties, such as odor, structure, and color, and neutral detergent (NDF) ratio values were determined; total physical score and Fleig score were calculated and silage quality classification was made. According to the results of the study, when the total physical score was taken into consideration, statistically significant differences were observed among the cultivars of switchgrass. According to this, it was determined that the cultivars score was; for odor (8.0-13.7), for structure (2.0-4.0), and for color (1.0-2.0) and in terms of DLG score, the cultivars showed medium and very good quality silage characteristics. In the study, dry matter content (39.0-51.0%), the pH (3.84-4.86), the LA content (1.78-2.35%), the BA content (0.05-0.33%), the AA content (0.35-1.55%), the CP content (3.76-5.57%), the ADF content (39.30-41.73%), and the NDF content has been found to vary between 70.96% and 75.41% for the silages of switchgrass. As a result of the statistical analyzes; dry matter ratio, LA, BA, AA, CP and NDF contents were statistically significant at p≤0.01, while differences between the cultivars with respect to ADF ratio were not significant. It has been determined that the silage quality obtained from the switchgrass cultivars according to the Fleig score falls into the category of“Very good”. According to the results of this research, it was determined that BoMaster, Alamo and Trailblazer, and especially Long Island and Cave in Rock cultivars, which are prominent in terms of silage quality, can be successfully used in silage production.