Yeni park alanı engelleyicileri geliştirme
New parking space protectors development
- Tez No: 512428
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kentlerdeki artan nüfus, binek araç sayılarını da arttırmıştır. Bu artış park yeri eksikliği gibi problemleri doğurmuştur. Park yeri sıkıntısı olan kentlerde, kişisel bir park alanına sahip olmak büyük bir avantajdır. Bu alanların başkaları tarafından istem dışı kullanımını önleme ihtiyacı ise yeni bir icadı, kişisel park alanı engelleyicisini ortaya çıkarmıştır. Yeni bir kişisel park alanı engelleyicisi geliştirmek için, bu ürünler ile ilgili internet ve yazılı kaynaklar üzerinden bir araştırma yürütülmüştür. Sonuç olarak akademik çalışmalardan çok, ticari ürünlere rastlanmıştır. Bulunan ürünlerin ve buna ikame olarak kullanılan, farklı engelleyici çeşitlerinin, avantaj ve dezavantajları incelenerek, ayrıntılı bir ihtiyaç listesi oluşturulmuştur. Pahl ve Beitz'in Sistematik Tasarım Yaklaşımı kullanılarak sistematik bir tasarım işlemi yürütülmüştür. Yeni tasarımın düşük maliyetli ve dayanıklı olması hedeflenmiştir. Bununla birlikte yeni engelleyicinin, diğer bariyer çeşitlerinin avantajlarına sahip ve dezavantajlardan arınmış olmasına özen gösterilmiştir. Kavramsal tasarım aşaması yürütülürken, maliyeti düşürecek yeni bir tasarım çözümü bulunmuştur. Bu çözüm ile sistemde maliyeti arttıran otomasyon parçaları tasarımdan çıkarılmış ve sistem yarı otomatik çalışır hale getirilmiştir. Sonuç olarak ortaya ekonomik ve özgün bir engelleyici tasarımı çıkmıştır. Şekillendirme tasarımı aşamasında, parçalar netlik, basitlik ve emniyet kuralları açısından gözden geçirilerek yapılandırılmıştır. Parçalara ait dayanım hesapları, optimizasyon ve mekanik analizler yapılmıştır. Parçaların ve montajın modellenmesi, optimizasyonu ve mekanik analizi için CAD programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing population in the cities has also increased the number of passenger cars. The increase has caused problems such as lack of parking space. Having a personal parking area is a great advantage in cities with parking space problem. The need to prevent the inadvertent use of these areas by others has created a new invention, the personal parking area barrier. In order to develop a new personal parking area barrier, a research has been conducted on the internet and the written resources related to these products. As a result, commercial products have been encountered more than academic studies. A detailed list of the requirements has been established by examining the advantages and disadvantages of the barriers and other types of barriers used as substitutes. A systematic design process has been carried out using the Systematic Design Approach of Pahl and Beitz. The new design is targeted at low cost and durability. However, care has been taken to ensure that the new barrier is free of disadvantages but full of advantages of other types of barriers. While executing the conceptual design phase, a new design solution was found to reduce the cost. With the solution, the automation parts that increase the cost in the system have been removed from the design and the system has been made as semi-automatic. As a result, an economical and original barrier design has emerged. In the embodiment design phase, the parts are embodied by reviewing in terms of clarity, simplicity and safety rules. Strength calculations, optimization and mechanical analyzes were performed. CAD programs have been used for modeling, optimization and mechanical analysis of the parts and assembly.