Karakılçık M4 bireylerinde hastalık ve kalite ile ilgili allellerin moleküler analizlerle tespiti
Determination of allellerine molecular analyzes in related to disease and quality in karakilçik M4 individuals
- Tez No: 512429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Karakılçık yerel makarnalık buğday genotipinin 2013 yılında NaN3 mutajeni kullanılarak yapılan kimyasal mutasyon çalışmasının sonucu elde edilen M4 bireylerinden kısa boylu ve tane verimi bakımından öne çıkan 13 hattı ve Karakılçık genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada hastalık ve kalite ile ilgili allellerin belirlenmesi için 7 DNA markörü kullanılarak moleküler analizler yapılmıştır. Araştırmada ortalama polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değeri ortalama 0.98 olarak hesaplanmıştır. En yüksek PIC değeri 0.99 olarak hesaplanırken, en düşük PIC değeri 0.94 olarak hesaplanmıştır. Tüm genotipler arasında en az genetik benzerlik KK-7-KK-3, KK-8-KK-3, KK-KK-5 ve KK-5- KK-6, KK-8, KK-9, KK-10, KK-11, KK-12, KK-13 genotipleri arasında, en fazla genetik benzerlik ise % 100 ile KK-1-KK-4, KK-6-KK-9, KK-8-KK-12 ve KK-10- KK-11-KK-13 genotipleri arasında gözlenmiştir. Karakılçık M4 mutant hatları arasındaki ortalama genetik benzerlik değeri % 59.47 olarak bulunmuştur. Araştırmada kullanılan genotiplerden KK-11 ile KK-13'ün glüten mukavemeti, çavdar translokasyonu markörlerinden RIS'te KK-1, KK-2, KK-4, KK-6 ve KK-9 genotipleri, SCM9 marköründe ise KK-5 genotipi bant vermiştir. Yine, KK-1, KK-2, KK-4, KK-5 ve KK-7 genotiplerinde mumsuluk (Wx-A1), KK-5 genotipinde kara pas (Sr49), KK-1, KK-2, KK-3 ve KK-4 genotiplerinde yüksek protein genleri (Gpc-B1), KK-10 hattında sarı pas (Yr45) geni belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 13 M4 individuals promising in terms of short plant height and grain yield of Karakılçık local durum wheat genotypes derived from NaN3 chemical induced mutation in 2013 were used as plant materials. In the research, 7 allele specific DNA markers were used to determine disease and quality alleles in the genotypes. The average polymorphism information content (PIC) value was calculated as 0.98 in the study. The highest PIC value was calculated as 0.99, while the lowest PIC value was calculated as 0.94. The least genetic similarity was observed among KK-7-KK-3, KK-8-KK-3, KK-KK-5 and KK-5- KK-6, KK-8, KK-9, KK-10, KK-11, KK-12, KK-13, while KK-1-KK-4, KK-6-KK-9, KK-8-KK-12 and KK-10- KK-11-KK-13 genotypes were found identical. The average genetic similarity value among the M4 mutant lines was found 59.47%. Among the genotypes used in the study KK-11 and KK-13 had gluten strength allele, KK-1, KK-2, KK-4, KK-6 and KK-9 genotypes had alleles for rye-translocation marker RIS and KK-5 had allele for SCM9. In addition, KK-1, KK-2, KK-4, KK-5 and KK-7 had bands for waxy (Wx-A1) gene, KK-5 had bands for stem rust (Sr49), KK-1, KK-2, KK-3 and KK-4 interrogated alleles for high protein (Gpc-B1) and KK-10 had alleles for yellow rust (Yr45) gene.