Büyükada 82 ada, 9 parselde yer alan köşkün koruma projesi
Conservation project of the mansion located at Buyukada block 82, parcel 9
  1. Tez No: 512432
  2. Yazar: FATMA FÜSUN ÖZKARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERES ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
İstanbul tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İstanbul Adaları olarak da adlandırılan Prens Adaları'nın bilinen tarihi Bizans dönemine dayanmaktadır. Dokuz adadan oluşan takımada içinde, yüzölçümü olarak en büyüğü olan Büyükada, yeşil dokusu ve sivil mimarlık örnekleriyle 19.yy İstanbul sayfiye ortamını yansıtmaktadır. Günümüzdeki konut mimarisini 20.yy dönümünden beri gelişen bir doku oluşturmaktadır. 20.yy ikinci yarısında modern mimarlık döneminde uygulanan evlerin yanında hızla çoğalan niteliksiz yapılaşma ile yerleşim yoğunluğu artmış ve özgün doku bozulmaya başlamıştır. Tez konusu köşk, İstanbul ili, Adalar ilçesine bağlı Büyükada, Camii Mahallesi, 20 pafta 82 ada 9 parselde bulunmaktadır. Köşk parselin kuzeyinde konumlanmaktadır ve parselin güneyinde bahçe içerisinde müştemilat yapısı yer almaktadır. Köşk, İstanbul III. Numaralı Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 25.12.1991 tarihinde 4047 sayılı genel karar ile tescil edilmiş, İstanbul V. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 24.09.2008 tarihinde koruma grubunun II olarak belirlenmiştir. 29.08.1991 tasdikli 1/5000 ölçekli Marmara Takımadaları Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nda kentsel sit alanında yer almaktadır. Köşkün tez konusu seçilmesinin nedeni, yapımı 20.yy ilk çeyreğine tarihlenen köşk kendine özgü nitelikleri olan bir sivil mimarlık örneğidir ve özgün kimliğini büyük ölçüde korumuştur. Ayrıca, günümüze kadar köşkün belgeleme çalışması ve restorasyon projesi yapılmamıştır. Çalışmanın amacı, köşkün mevcut durumunun günümüz teknolojileri kullanılarak belgelenmesi, tarihinin araştırılarak özgün karakterinin tanımlanması ve çağdaş restorasyon ilkelerine göre restorasyon projesinin hazırlanmasıdır. Mevcut işlevin yapının özgün kimliğini bozmayacak şekilde sürdürülerek yapının yaşatılarak korunması sağlanmalıdır. Adadaki sivil mimarlık örnekleri içinde oluşturulan tipolojide bu yapının da kendine özgü detayları ile yer alması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde tezin amacı, kapsam ve kullanılan yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde yapının bulunduğu Büyükada'nın coğrafi konumu, tarihçesi ve yapının yakın çevresindeki önemli yapılar hakkında bilgi verilmiştir. Yapının yapıldığı dönemi ve sahip olduğu mimari özellikleri anlamak için Büyükada konutlarının mimari özellikleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışmanın ana konusu olan köşkün konumu ve tarihi hakkında bilgiler verilmiştir. Tez konusu olan yapının mimari özellikleri ile Büyükada konutları içindeki yeri incelenmiştir ve yapıldığı dönemde etkin olan Art Nouveau üslubunun yansımaları olan özgün nitelikler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde tez konusu yapının genel tanımı yapılmıştır ve günümüzdeki durumu planlar ve cepheler olarak detaylı tasvir edilmiştir. Yapının bahçesinde yer alan müştemilat yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Yapım sistemi ve yapı öğeleri incelenmiş, tek tek başlık altında detaylıca anlatılmıştır. Yapıda kullanılan malzemelerin belirtildiği malzeme analizi açıklanmıştır. Yapıda görülen hasar ve bozulmalar, belli başlıklar altında oluşturulan lejant ile hasar analizinde anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise yapının restitüsyon sorunları ve restitüsyon önerisine temel alınan kaynaklar belirtilmiştir. Yapıdan okunan izler, yazılı, sözlü ve görsel kaynaklar ve analoji araştırması ile yapının kronolojik analizi oluşturularak yapının ilk yapıldığı özgün tasarımının restitüsyon önerisi hazırlanmıştır. Altıncı bölümde yapılan analizler doğrultusunda tez konusu yapının işlevine ve onarımına yönelik yapılması gereken müdahaleler açıklanmıştır. Günümüzde dernek olarak kullanılan yapının işlevinin sürdürülmesi önerilmiştir. Restorasyon müdahaleleri belirlenirken yapının bütünlüğü ve özgünlüğü korunmalı, yapıya en az müdahale gerektiren yöntemler seçilmelidir. Son bölümde ise tez kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. İşlevinin devam ettirilmesi ve uygun tekniklere göre özgün yapıya zarar vermeden onarılması ile tescilli sivil mimarlık örneklerinin başarılı projelendirilmesine bir örnek çalışma olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Istanbul has been home to many civilizations throughout history. The known history of the The Prince Islands, also known as the Istanbul Islands, is based on the Byzantine. Buyukada which is the largest island in the archipelago the island reflects the summer place in Istanbul of the 19th century with its green texture and civil architecture. Today's domestic architecture is formed a developing residential since the turn of the 20th century. Houses have built during the period of modern architecture in second half of the 20th century and unqualified construction cause increase in settlement density and deterioration of original texture. The subject of thesis is a mansion which is located at block 82, parcel 9, Camii District, Buykada in Istanbul. The mansion is located on the north of the plot. Garden which is in the south of the plot has a well and an annex. The mansion was registered in 25.12.1991 with general decision number 4047 by Istanbul III. Numbered KTVKK and was designated as the protection group II in 24.09.2008 by KTVKBK. The building is located in the urban site in the 1/5000 scale Master Plan for Conservation of Marmara Archipelago by certified 29.08.1991. The mansion is designed according to the contiguous settlement. In the plan, the spaces are located the north and south facades. The mansion has three floors which are the ground floor, the first floor and the attic. There is a veranda overlooking the Çınar Street in front of and a garden and an annex in the South of the mansion. There is an L-shaped hall providing the ground floor entry and circulation on the ground floor. This floor has two rooms in the front and two rooms at the back. On the first floor plan, there are five rooms at the front and rear facade and there is a staircase in the middle overlooking the rear facade. The bathroom is in the east of the hall, and the closet is in the west of the hall. The building has mixed construction system which consists of masonry and wooden construction system. These construction system types are also seen in walls, flooring and ceiling. The mansion walls are plastered over brick masonry, only the upper floors of the North facade are wooden. Moreover, there are two types of flooring system which are floor arch and wood floor. There is two storey houses which is is adjacent to the west of the mansion. The building is contiguous to the garden of neighboring parcels on the east and the south. The north facade which overlooks the Cinar Street, is the most decorated and the most splendid facade of the building. In addition, the facade differs from the other facades by its wooden cover. Moreover, there is an oriel on the first floor and a balcony on the attic on the north facade. Çınar Square which is important in terms of history is located at north of the building. There are neighbor parcels to the east, west and south. The date of construction of the mansion is 1913-14. The first owner of the mansion Yunan tebaasından Nikola Giritigos oğlu Tütüncü Tanaş. In the first land register, the mansion was defined as a masonry house with a garden which consists of a store at the ground floor, a cistern and a well. Then, in 1961, the shop has been removed from the registry. The deed of the building was passed to the Balıklı Rum Hospital Foundation by the bequest, in 1961. Then in 1981, the mansion was given to Tütüncü Tanaş by legal amendment, and in 2006 it was given to Maliye Hazinesi by jure. The mansion ownership is the Balıklı Rum Hospital Foundation since the Minority Foundation Act in 2010. Adalar Cultural Association have been tenant since 2000. Büyükada maps have been an important source in the research about the mansion. The building can not be seen on the map of Antoine M.Raymund dated 1912, it appears in the Istanbul Adalar Plan dated 1913/14 (Rumi 1329). It is deduced that these two maps the mansion were made in 1912-14 years. In the Istanbul Adalar Plan dated 1938, mansion, annex and garden are seen in detail. In 20th century houses in Büyükada, the mansion has Art Nouveau style facade decorations and details which is common in the period. The mansion has original details with the plan scheme designed for the contiguous settlement and the mixed construction system consisting mainly of masonry system. The reason for choosing the thesis topic of the mansion, built in the first quarter of the 20th century, the mansion is an example of civil architecture with its own unique qualities and largely preserves its original identity. In addition, there is no project of documenting and restoration project. The aim of the thesis are documenting the present state of the mansion using technology, identification of original character by searching history and preparation of the restoration project according to the principles of modern restoration. the current function is continuing to keep the original identity of the mansion and to be maintened. Typology of the historical civil architecture It is aimed that typology of the historical civil architecture include the mansion with original details. In the first part of the thesis study, the aim of the thesis, the scope and the methods used are explained. In the second chapter, the geographical location of Büyükada where the mansion is located, the history and the important structures in the near vicinity of the structure are given. Architectural features of Büyükada çivil housing are explained to understand the period of the building and the architectural features it has. The third part consists of location and history of the mansion which is the main topic of the study. The architectural characteristics of the building and its location within the Büyükada houses are examined. In the fourth chapter, the general definition of the building has been made and plans and facades has been described in detail. The features of the annex in the garden are described. The construction system and building components are examined and explained individually under the heading. The material analysis described in the material used in the mansion is explained. Damage and deterioration seen in the structure are explained in the damage analysis with the legend. In the fifth part, restitution problems and sources based on restitution suggestions are mentioned. The chronological analysis and the restitution proposal of the original design were prepared by inscriptions read from the building, written and visual sources, interview and analogy research. Then, the necessary interventions for the functioning and maintenance of the mansion are explained toward the analyzes made, in the sixth chapter. It is proposed to continue the function of the association. When the restoration interventions are determined, xxix the integrity and originality of the structure must be preserved and the methods requiring minimum intervention should be selected. In the last section the studies conducted were evaluated. It is aimed that conservation project of the mansion is an example registered civil architecture for the successful projecting of registered civil architecture.