Türkiye ekonomisi açısından elektronik ticaret: Sorunlar ve fırsatlar
Turkish economy in terms of electronic trade: Problems and opportunities
  1. Tez No: 512487
  2. Yazar: ÇETİN İZGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yüz yılda internet teknolojilerinde meydana gelen değişmeler sayesinde internet ve iletişim alanında önemli gelişmeler ortaya çıkmıştır. İnternet ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmelerden en çok etkilenen alanlardan birisi olan klasik ticaret anlayışı zamanla yerini elektronik ticarete bırakmaya başlamıştır. Elektronik ticaret çok eski bir yöntem olmamakla birlikte, ekonomik gelişmede önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Elektronik ticaretin Türkiye ekonomisine olan katkılarının incelendiği bu çalışmanın amacı elektronik ticarette Türkiye'de karşılaşılan sorunlar, problemlerin çözüm yolları ve elektronik ticaretin ekonomideki yerinin tespit edilmesidir. Bu amaçla kurum ve kuruluşların yayınlamış olduğu veriler toplanmıştır. Çalışmada ulaşılan sonuçların Türkiye'de elektronik ticaret süreçlerinde karşılaşılan genel problemlerin tespit edilmesinde, çözülmesinde ve elektronik ticaretin ekonomi içerisindeki payının tahmin edilmesinde önemli bir yere sahip olacağı düşünülmektedir. Çalışma sonucunda Türkiye'de elektronik ticaretin ekonomik katkısının her yıl biraz daha arttığı görülmektedir. Katkı düzeyi yeterli seviyeye ulaşmamış olmakla birlikte, elektronik ticaret potansiyeli yüksektir. Elektronik ticaretin ekonomiye katkılarının önündeki en önemli engeller ise; hizmet kalitesinde yaşanan problemler, hukuki boşluklar, elektronik ticaretin sektörel olarak yeteri kadar yaygınlaşmamış olması gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Significant developments in the field of internet and communication have arisen due to the changes that have taken place in internet technologies in the last hundred years. One of the areas most affected by the developments in internet and communication technologies, classical trade concept gradually started to leave its place in electronic trade. Electronic trade is not a very old method, but it has managed to have an important place in economic development. Electronic trading will examine the contribution to Turkey's economy, the problems encountered in this study aims to electronic trade in Turkey, is the problem of determining the place in the economy and electronic trade solutions. For this purpose, data were collected that the institutions and organizations published. Work on the detection of the results of the general problems encountered in electronic trade process in Turkey, will have an important place in the economy are considered in estimating the share of electronic trade and dissolution. Every year the economic contribution of electronic trade in Turkey result of the study shows that slightly increases. Although the level of contribution has not reached a sufficient level, the potential for electronic trade is high. The most important obstacle to the contribution of e-commerce to the economy is; problems in service quality, legal gaps, and the fact that electronic trade has not become as widespread as sectoral competence.