Anestezi yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda anemi gelişimi ve kan transfüzyonlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of anemia development and blood transfusions in patients hospitalized in anesthesia intensive care unit
- Tez No: 512510
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE BEŞTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yoğun bakım (YB) hastalarında anemi gelişimi sık karşılaşılan bir problemdir. Çalışmamızda, Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi (AYBÜ)'nde izlenen hastalarda anemi ve transfüzyon insidansını, tanısal amaçlı alınan kan miktarının anemi gelişimine katkısını, transfüzyon için kullanılan eşik hemoglobin (Hb) değerini ve transfüzyonun klinik sonuçlarla olan ilişkisini retrospektif olarak araştırmayı amaçladık. Araştırmamızda, 01.01.2015 – 31.12.2015 tarihleri arasında AYBÜ'nde 24 saatten daha uzun sürede takipleri yapılan erişkin hastaların verileri incelendi. Hastaların yaş, Glasgow Koma Skalası (GKS) skorları, yatış tanıları ve ek hastalık varlığı, APACHE II skorları, Hb değerleri, tanısal kan kayıpları ve sıvı dengesi, transfüzyon öncesi Hb değerleri, transfüzyon endikasyonları, transfüzyon ile ilişkili komplikasyonlar kaydedildi. Erkek (Grup E) ve kadın (Grup K) hastaların verileri ayrı ayrı değerlendirilerek karşılaştırıldı. Toplam 229 hastanın (Grup E, n = 119; Grup K, n = 110) özellikleri araştırmaya uygun bulundu. Bunların %90'ının YBÜ'nde kalış süreleri 30 günden kısa olduğu için, yatışın ilk 30 günündeki verileri değerlendirildi. Grupların yatış süreleri, YB'a kabul nedenleri, ek hastalıkları, APACHE II skorları (Grup E'de 20.93 ± 6.68, Grup K'da 21.50 ± 7.33) ve GKS değerleri (ortanca 9) benzerdi (p >0.05). Hastaların %60.7'si (Grup E'de %62.2, Grup K'da %59.1) YBÜ'ne kabul edildikleri gün anemikti. Tüm hastalarda zaman içinde Hb değerlerinde düşüşler olduğu, anemik olmayanların da %55.6'sında yatışlarının 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RETROSPECTIVE EVALUATION OF ANEMIA DEVELOPMENT AND BLOOD TRANSFUSIONS IN PATIENTS HOSPITALIZED IN ANESTHESIA INTENSIVE CARE UNIT Development of anemia in intensive care unit (ICU) patients is a common problem. We aimed to retrospectively investigate; the incidence of anemia and transfusion, the contribution of blood volume that is taken for diagnostic purposes to the development of anemia, the threshold of hemoglobin (Hb) value used for transfusion and the clinical outcome of transfusion in the patients treated in anesthesia intensive care unit (AICU) in our study. In our study, the data of adult patients who underwent follow-up for longer than 24 hours in AICU between 01.01.2015 - 12.31.2015 were examined. Patients' age, Glasgow Coma Scale (GCS) scores, admission diagnoses and additional disease presence, APACHE II scores, Hb values, diagnostic blood loss and fluid balance, pre-transfusion Hb values, transfusion indications, transfusion-related complications were recorded. Data of male (Group E) and female (Group K) patients were assessed separately and compared. A total of 229 patients (Group E, n = 119; Group K, n = 110) were eligible for the study. 90% of them were evaluated for the first 30 days of hospitalization because most of them stayed in the ICU for less than 30 days. The length of stay, admission factors, admission diseases, APACHE II scores (20.93 ± 6.68 in group E, 21.50 ± 7.33 in group K) and GCS values (median 9) were similar (p> 0.05). 60.7% of the patients (62.2% in Group E, 59.1% in Group K) were anemic on the day they were admitted to ICU.