Ortaöğretimde çalışan öğretmenlerin eleştirel düşünme becerileri ile okul sağlığı algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between secondary schools teachers' critical thinking skills and school health perceptions
- Tez No: 512571
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TOPRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ile okul sağlığı algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın yöntemi ilişkisel taramadır. Araştırmanın evreni 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İzmir ilindeki devlet liselerinde çalışan öğretmenlerdir. Çalışmanın örneklemini İzmir ili Buca, Çiğli, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka ve Konak ilçelerindeki devlet liselerinde çalışan 897 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın bulguları şu şekildedir: 1- Ortaöğretim öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri“çoğu zaman”,“Açık fikirlilik ve hoşgörü”alt boyutu puanları“her zaman”, diğer alt boyut puanları ise“çoğu zaman”düzeyindedir. 2- Ortaöğretim öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri toplam puanı cinsiyete, eğitim düzeylerine, okullarındaki öğretmen sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken; kıdeme, mezun oldukları fakülteye, branş ve okullarındaki öğrenci sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. 3- Ortaöğretim öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri alt boyutları puanları cinsiyete, kıdeme, branşa, eğitim düzeylerine, okullarındaki öğretmen ve öğrenci sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken; mezun oldukları fakülteye göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. 4- Ortaöğretim öğretmenlerinin okul sağlığı algıları puanları“örgütsel liderlik”alt boyutunda“her zaman”;“çevresel etkileşim”,“örgütsel kimlik”,“örgütsel bütünlük”ve“örgütsel ürün”alt boyutunda“ara sıra”düzeyindedir. 5- Ortaöğretim öğretmenlerinin okul sağlığı algıları cinsiyete, branşa, mezun oldukları fakülteye, okullarındaki öğretmen ve öğrenci sayısına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken; kıdemlerine ve eğitim düzeylerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. 6- Ortaöğretim öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri toplam ve alt boyutları puanları ile örgüt sağlığı alt boyutları arasındaki ilişki olumlu yönde düşük düzeydedir. 7- Eleştirel düşünme becerileri alt boyutları örgüt sağlığı alt boyutları üzerinde anlamlı bir açıklayıcıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to examine the relationship between secondary schools teachers' critical thinking skills and school health perceptions. This study was designed as a relational survey model. The research's universe was the state secondary schools teachers in Izmir in the 2017-2018 academic year. The study's sample was 897 state secondary schools teachers in the districts of Buca, Çiğli, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka and Konak in İzmir. The findings of the research were as follows: 1-The critical thinking skills scores of the teachers were at the level of“frequently”. The scores of“open-mindedness and tolerance”subscale were at the level of“always”and the other sub-scales' scores were found to be at the level of“frequently”. 2-The total scores of the teachers' critical thinking skills showed a significant difference according to their gender and educational level, the number of teachers in their schools but did not show any significant difference according to their seniority, faculties, branches and the number of students in their schools. 3-The subscale scores of the teachers' critical thinking skills showed significant differences according to their gender, seniority, branches, educational level, the number of teachers and students in their schools, but they did not show any significant difference according to the faculties they graduated. 4-The scores of“organizational leadership”subscale were at the level of“always”and the scores of“environmental interaction”,“organizational identity”,“organizational integrity”and“organizational product”subscales were at the level of“occasionally”. 5-The school health perception scores of the teachers showed a significant difference according to their gender, branches and faculties, the number of teachers and students in their school but did not show any significant difference according to their seniority and education levels. 6-There was a positively low correlation between the teachers' critical thinking skills total and subscale scores and organizational health subscales. 7-Critical thinking skills subscales explained organizational health subscales significantly.