Metropolde yaşamak: farklı yaşam eşı̇klerı̇ne bağlı olarak dönüşebı̇len esnek konut ı̇ç mekanları
Flexible residential interiors depending on the different thresholds of the life cycle
  1. Tez No: 512587
  2. Yazar: CANSIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİYE BANU GARİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya genelinde metropollerde yaşayan nüfusun artmasıyla beraber metropolde yaşam farklılaşmakta, kalabalıklaşan kent mekanlarında yaşam zorlaşmakta, konutlarda farklı ve çeşitli kullanıcı tipleri için farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bireyler, yaşam döngülerindeki eşiklere bağlı olarak yaşam mekanlarına farklı zamanlarda farklı adaptasyon süreçleri yaşamaktadırlar. Tez çalışmasının amacı, konut mekanlarının metropol yaşamı ve yaşam döngüsündeki eşiklere bağlı olarak oluşan farklı durumlara adapte olabileceği esnek mekan tasarımları üzerine fikirler üretmektir. Bu bağlamda amaç; metropolde farklı yaşam biçimleri için kolektif, paylaşım ve dayanışma odaklı, ekonomik, esnek ve sürdürülebilir konut iç mekan tasarımlarını araştırmak ve geliştirmektir. Çalışma kapsamında öncelikle metropolde dönüşen yaşam biçimleri, İstanbul'da metropol yaşamı, konut iç mekanlarında esneklik ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Sonraki aşamada, İstanbul metropolünde seçilen bir alanda alan araştırması yapılmış; ve alan araştırması sonucunda bu alan için farklı ölçeklerde kent ile ilişkili olarak esnek bir iç mekan ve yaşam sistemi tasarlanmıştır. Alan araştırması üç aşamadan oluşmaktadır; öncelikle, alan çalışması yapmak üzere seçilen Maslak Sanayi Bölgesi analiz edilmiş, mevcutta ve gelecekteki durumu ile ilgili bilgiler toplanmıştır. İkinci aşamada alan çalışması yapmak üzere seçilen Maslak Sanayi Bölgesinde mevcut kullanıcı grupları ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda mevcut durumu anlamak için röportaj, anket ve gözlemler yapılmıştır. Üçüncü aşamada, İstanbul metropolünde yaşamakta olan potansiyel kullanıcı tiplerini, ihtiyaçlarını ve yaşam biçimlerini anlamaya yönelik araştırmalar yapılmıştır. Bu bağlamda ortak ihtiyaç ve farklılaşan ihtiyaçların belirlenmesi için röportaj, anket ve gözlemler yapılmıştır. Tezin sonucunda alan araştırması sonucu elde edilen bilgi ve veriler doğrultusunda esnek bir iç mekan ve yaşam sistemi önerisi getirilmiştir. Önerilen malzemeler, üretim şekilleri, sosyal alanların ve atölyelerin çalışma prensipleri, yaşam biçimleri, vb. farklı boyutlarıyla projenin bütüncül bir sistemi tanımlaması amaçlanmıştır. İstanbul metropolünde alternatif bir yaşam önerisi olan bu proje çalışması ile, temelde her bireyin hakkı olan fakat günümüzde bunu elde etmenin bir lüks olarak sayıldığı her yaşta konforlu yaşam hakkına nasıl ulaşabileceği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the increase in the population living in the metropolises, the life becomes diversified and complicated; and various user needs emerges for different user types in housing environments. Besides, depending on the thresholds in the life cycle, individuals have different adaptation processes at different times within their living spaces. The aim of the thesis study is to generate ideas on flexible space designs in which residential spaces can be adapted to the different situations that arise due to metropolitan life and thresholds in the life cycle. In this context, it is aimed to explore and develop residential interior designs for different lifestyles in the metropolis.that are economical, flexible, sustainable, collective, communion and with social solidarity. Within the scope of the study, firstly the literature on metropolitan life styles, metropolitan life in Istanbul, flexibility in residential interiors has been investigated. In the following stage, a field study was conducted in Istanbul metropolitan area; and as a result of the field research, a flexible interior and living system was designed for the selected area in relation to the city at different scales. The field study is consist of three phases; Firstly, the selected site, Maslak Industrial Zone was analyzed to conduct field work, and information about current and future situation was collected. In the second phase, studies were conducted to identify the existing users in the Maslak Industrial Zone. In this context, interviews, surveys and observations were made to understand the current situation. In the third stage, research has been carried out to determine the potential user types, needs and their lifestyles in Istanbul metropolitan area. In this context, interviews, questionnaires and observations were made to determine common needs and differentiated needs of potential user types. As a result of the thesis, a flexible interior and habitation system has been proposed in the direction of information and data obtained from the field research. It is aimed to define a holistic system within different dimensions with the suggested materials, models of production, working principles of social areas and workshops, life styles, etc. of the project. This project, which defines an alternative habitation proposal in Istanbul metropolitan area, is investigating how to reach the right of a comfortable life in every stage of the lifecycle, which is basically the right of every individual but is now considered as a luxury to have. With this study, an alternative life proposal was presented to Istanbul metropolitan area. Designed to provide an appropriate response to the changing and transforming demographic and socio-economic structure of the Istanbul metropolitan area over time, this living system presents a proposal to improve the living conditions of today's metropolitan individuals. After the first phase of support and the budget to be settled, the individuals who experience project work and work will provide commercial cycling within the sustainability, lease-operating system, and over time the project work area will begin to operate in its natural cycle. As in the case of current examples in the world, supporting this project and piloting it; should be assessed from the point of view of experiencing an up-to-date life experience, and the work to be carried out on applicability should be opened.