The effect of organizational justice on employee well-being: A case study from information technology field in Turkey
Örgütsel adaletin iyi oluş üzerindeki etkisi: Türkiye'de bilgi teknolojileri alanında bir uygulama
  1. Tez No: 512597
  2. Yazar: MERVE GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. YILDIRAY ÖRNEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzün zorlu iş dünyasında, çalışanlar organizasyonların en değerli varlığı olarak görülmektedir. Örgütsel yönetim alanında, çalışanların tutum ve davranışlarını anlamak için artan bir ilgi vardır. Örgütsel adalet konusu, akademisyenler için onlarca yıldır önemli bir araştırma konusu olmuştur. Bununla beraber, örgütsel adalet ve çalışan mutluluğu arasındaki ilişki gelişmekte olan bir araştırma konusudur. Bu tez, örgütsel adaletin çalışan mutluluğu üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'de bilişim teknolojileri alanında çalışan 217 tam zamanlı çalışan ile yapılmıştır. Tüm boyutlar için kullanılan ölçüm ölçekleri, literatürde bulunan ölçekler arasından seçilmiştir. Çalışmanın, çalışanların örgütsel adalet algısı ve çalışan mutluluğu ile ilgili pratik sonuçları bulunmaktadır. Araştırma, örgütsel adaletin çalışan mutluluğu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Her mutluluk bileşeni (hayat, işyeri ve psikolojik mutluluk), örgütsel adaletten ayrı ayrı etkilenmektedir. Örgütsel adaletin alt bileşenleri; dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adaletin de etkisi ölçülmüştür. Dağıtım adaletinin, çalışan mutluluğunun tüm bileşenleriyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca etkileşimsel adaletin hayat mutluluğu ve psikolojik mutluluğa kıyasla işyeri mutluluğu üzerinde daha etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Employees are seen the most valuable asset of organizations in today's challenging business world. There is a growing interest to understand the employees' attitudes and behaviors at organizational management. Organizational justice has been an important research topic of scholars for many decades. Nevertheless, the relationship of organizational justice and well-being is a developing research topic. This thesis aims to explore the effects of organizational justice on employee well-being. 217 full-time employees working in information technologies field in Turkey were surveyed. Measurement scales for each dimensions have been selected from the literature. This study has practical implications about organizational justice perception of employees and employee happiness. The results of the research show that organizational justice has a positive effect on employee well-being. Each well-being dimension (workplace well-being, life well-being and psychological well-being) is affected by organizational justice separately. The effect of distributive justice, procedural justice and interactional justice, the components of organizational justice, was also measured. Distributive justice has been found to be related with all the components of well-being. Additionally, interactional justice is found to be more effective on workplace well-being compared to life and psychological well-being.