The effect of organizational justice on organizational trust and the mediating role of job satisfaction: A study on the administrative staff at Elmergib University
Örgütsel adaletin örgütsel güven üzerindeki etkisi ve ı̇ş tatminin aracılık rolü: Elmergib Üniversitesi ı̇dari personeli üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 878893
  2. Yazar: KHALİD ELHASHMİ SHUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, El Mergib Üniversitesi idari çalışanları arasında örgütsel adalet, örgütsel güven ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Çalışma, iş memnuniyetinin örgütsel adalet ile örgütsel güven arasında arabuluculuk rolü oynadığını ortaya koymuştur. Dağıtım adaleti, süreç adaleti ve etkileşimsel adalet olmak üzere örgütsel adaletin boyutlarının iş memnuniyetini etkilediği, iş memnuniyetinin de kuruma, iş arkadaşlarına ve yöneticilere olan güveni etkilediği tespit edilmiştir. Çalışma, kurum içindeki adalet algısının önemini vurgulamıştır. Çünkü adalet algısı hem iş memnuniyetini hem de örgütsel güveni etkilemektedir. İş memnuniyeti, yöneticilere, iş arkadaşlarına ve genel olarak kuruma duyulan güveni önemli ölçüde etkilemiş, güven oluşturmada iş memnuniyetinin rolünü ön plana çıkarmıştır. Örgütsel adaletin iş memnuniyeti üzerindeki doğrudan etkileri açısından bakıldığında, çalışma dağıtım adaletinin ve etkileşimsel adaletin olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak süreç adaletinin iş memnuniyeti üzerinde anlamlı bir doğrudan etkisi bulunamamıştır. Ayrıca, örgütsel adaletin tüm üç boyutu (dağıtım, süreç ve etkileşimsel) örgütsel güveni olumlu yönde etkilemiştir. Dağıtım adaleti ve etkileşimsel adalet, iş arkadaşlarına ve yöneticilere duyulan güveni önemli ölçüde etkilemişken, süreç adaletinin iş arkadaşlarına veya yöneticilere duyulan güven üzerinde anlamlı bir etkisi olmamıştır. Bu bulgular, örgütsel bağlam içinde örgütsel adalet, iş memnuniyeti ve güvenin birbirine bağlı yapısını vurgulamaktadır. Özet olarak, bu çalışma örgütsel adalet, iş memnuniyeti ve güven arasındaki ilişki hakkında değerli bilgiler sunmaktadır. Çalışma, bu faktörlerin çalışan refahını ve örgütsel etkinliği artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Bu ilişkileri anlamakla, kurumlar çalışanları arasında adaleti, iş memnuniyetini ve güveni teşvik eden bir ortam yaratmak için çaba gösterebilirler.
Özet (Çeviri)
The study examined the relationship between organizational justice, organizational trust, and job satisfaction among administrative employees at Elmergib University. It found that job satisfaction acts as a mediator between organizational justice and organizational trust. The dimensions of organizational justice, including distributive justice, procedural justice, and interactional justice, were found to influence job satisfaction, which in turn impacted trust in the organization, coworkers, and managers. The study emphasized the importance of fairness perceptions within the organization, as they influenced both job satisfaction and organizational trust. Job satisfaction significantly influenced trust in managers, coworkers, and the overall organization, highlighting the role of job satisfaction in building trust. Regarding the direct effects of organizational justice on job satisfaction, the study revealed that distributive justice and interactional justice had a positive impact. However, procedural justice did not have a significant direct effect on job satisfaction. Furthermore, all three dimensions of organizational justice (distributive, procedural, and interactional) positively influenced organizational trust. Distributive justice and interactional justice significantly affected trust in coworkers and managers, while procedural justice did not have a significant impact on trust in coworkers or managers. These findings underscore the interconnected nature of organizational justice, job satisfaction, and trust within the organizational context. In summary, this study provides valuable insights into the relationship between organizational justice, job satisfaction, and trust. It emphasizes the significance of these factors in enhancing employee well-being and organizational effectiveness. By understanding these relationships, organizations can work towards creating an environment that promotes fairness, job satisfaction, and trust among their employees.