Stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının performans yönetimi bağlamında çalışanlar üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of strategic human resources management applications on the workers in performance management
- Tez No: 512596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanların performanslarına ve işten ayrılma niyetlerine olan etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul Avrupa yakasında çalışan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem basit tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada 400 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere ilişkin sorulardan, stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamaları ölçeğinden, çalışan performansı ölçeğinden ve işten ayrılma niyeti ölçeğinden meydana gelmektedir. Veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Araştırma sonucunda stratejik insan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışan performansını ve işten ayrılma niyetini etkilediği tespit edilmiştir. Çalışanlara yönelik uygulanan elde tutma stratejileri ve eğitim imkanları, çalışanların performanslarını olumlu yönde etkilemektedir. Çalışanlara yönelik uygulanan ödüllendirmeler, elde tutma stratejileri ve eğitim imkanları, çalışanların işten ayrılma niyetlerini negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the impact of strategic human resource management practices on employees ' performance and their intention to leave work. The universe of the research is composed of individuals working on the European side of Istanbul. The sample was chosen by simple random sampling method. In the survey, 400 people were reached. The questionnaire was used as a data collection tool in the research. The questionnaire consists of questions about demographic characteristics, the scale of strategic human resource management practices, the scale of employee performance and the scale of the intention to leave the job. Data analysis was performed in SPSS 16 package program. As a result of the research, it has been determined that strategic human resource management practices affect employee performance and the intention to leave work. Holding strategies and training opportunities for employees positively affect the performance of employees. Awards for employees, retention strategies and training opportunities negatively affect the employees ' intentions to quit.