Yeni teşhis edilmiş HIV pozitif kişilerde tanı alma yaşının ve cinsel yönelimin, depresyon ve anksiyete düzeylerine etkisi
The effect of age of diagnosis and sexual orientation on depression and anxi̇ety on newly diagnosed HIV-positive individuals
  1. Tez No: 512605
  2. Yazar: MUHAMMED GÖRKEM GÖKÇELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, yeni teşhis edilmiş HIV pozitif kişilerde tanı alma yaşının ve cinsel yönelimin, depresyon ve anksiyete düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada HIV pozitif kişilere destek sağlamak üzere kurulmuş olan Pozitif Yaşam Derneği'ne 01.12.2016 tarihinden itibaren 1 sene içerisinde başvuran yeni tanı HIV pozitif kişiler üzerinde Pozitif Yaşam Derneği psikologları tarafından uygulanan Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeklerinin veri toplama formundaki demografik bilgileri ile karşılaştırmalı analizi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada 18 yaşından büyük HIV pozitif kişilere tanı sonrası birinci aydan sonra ve ikinci ay tamamlanmadan, Pozitif Yaşam Derneği tarafından uygulanmış, hiçbir psikiyatrik ilaç kullanmayan ve başka bir profesyonel psikolojik destek almayan, ek bir tıbbi rahatsızlığı olmayan yeni tanı HIV pozitif kişilerin Beck Depresyon ve Beck Anksiyete Ölçeklerinden alınan skorlar ile veri değerlendirme formlarında bulunan cinsel yönelim ve yaş durumu birlikte değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda HIV tanısı sonrası kişilerin önemli bir kısmının depresyon ve anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Depresyon ve anksiyete açısından en riskli grup 18-24 yaş arası homoseksüel kişiler bulunurken, en az riskli grup olarak 34-45 yaş arası heteroseksüel kişiler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of age of diagnosis and sexual orientation on depression and anxiety on newly diagnosed HIV-positive individuals. The purpose of this study is to compare the demographic information of the Beck Depression and Beck Anxiety Scale applied by the Pozitif Yaşam Association psychologists on the new HIV positive patients who were referred to the Pozitif Yaşam Association established to provide support to the HIV positive people in the study since 01.12.2016. This study was conducted on individuals who are diagnosed HIV-positive, after diagnosis, that are above 18 years old, between the first and second months after diagnosis, who do not use any psychiatric drug and not taking any psychological support, have no extra medical condition, by Pozitif Yaşam Association with the help of Beck Depression and Beck Anxiety Scale and the data provided through the data analyzing form regarding their sexual orientation and age. As a result of the study, it was concluded that majority of the HIV-positive patients have a higher rate of depression and anxiety. The riskiest group regarding the depression and anxiety is 18-24 years old homosexual patients, the group with the less risk is 34-45 years old heterosexual patients.