Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması ve müzakerelerinin tarım ürünleri dış ticaretine etkisi – Türkiye örneği
The impact of agricultural trade agreements and negotiations of World Trade Organization on the agricultural international trade - Turkey
- Tez No: 512608
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Türkiye gelişmekte olan bir ülke olarak öncelikle GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması) ve ardından Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olarak ticaret konusunda diğer ülkelerle bütünleşme yolunu seçerek dış ticaretini geliştirmeyi hedeflemiştir. Türkiye hem OECD'nin kurucu üyesi hem de AB'nin aday bir ülkesi olarak Dünya Ticaret Örgütü'nde önemli bir yere sahiptir. Dünya Ticaret Örgütü'nün önem verdiği konular başında yer alan ticaret desteklerinin ve sübvansiyonlarının kaldırılması Türkiye açısından da önem arz etmektedir. Dünya Ticaret Örgütü tarafından alınan kararlar bu kapsamda Türkiye'yi de bağlamaktadır. Bu yüzden Dünya Ticaret Örgütü'nün Türk uluslararası ticareti üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. Dünya Ticaret Örgütü'nün önem verdiği en önemli ticaret alanlarından birisi de tarımdır. Dünya Ticaret Örgütü tarımsal uluslararası ticarete yönelik düzenlemeler getirmekte ve pazara giriş, sübvansiyonlar ve iç desteklerle ilgili olarak tüm ülkeleri ilgilendiren politikalar üretmektedir. Bu politikaların ve düzenlemelerin Türk tarım politikaları ve uluslararası tarım ticareti üzerinde de etkisi vardır. Bu çalışmada Türkiye'nin 1995 yılından itibaren tarım dış ticareti ve buna paralel olarak ihracat sübvansiyonları ve üretici destekleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a developing country, Turkey, primarily have chosen the path of integration with other countries and aimed to develop its foreign trade by being a member of GATT (General Agreement on Tariffs and Trade) and World Trade Organization. Turkey as a founding member of the OECD and as a candidate of EU has an important place in the World Trade Organization. Elimination of trade barriers and subsidies, which are one of the important trade issues that World Trade Organization deals with, are also important trade issues for Turkey. Decisions taken by the World Trade Organization are also important for Turkey in this respect. Thus, it is possible to say that the World Trade Organization has a direct influence on Turkish international trade. One of the most important trade areas that the World Trade Organization pays importance is agriculture. The World Trade Organization (WTO) has introduced regulations aimed at agricultural international trade and produces policies that address all countries in relation to market entry, subsidies and internal support. These policies and regulations also have an impact on Turkish agriculture policies and international agricultural trade. In this study, the relationship among Turkey's agricultural foreign trade since 1995, export subsidies and producer support have been analyzed.