Farklılaştırılmış bilgisayar destekli matematik etkinliklerinin üstün yeteneklilerin bilgi işlemsel düşünme özyeterlikleri ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
The effect of differantiated computer supported mathematical activities on gifted students'computional thinking self-efficacy and attitudes towards mathematics
  1. Tez No: 512614
  2. Yazar: NURULLAH TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLAN GÜLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı üstün yetenekli öğrencilere yönelik hazırlanan farklılaştırılmış bilgisayar destekli matematik etkinliklerinin bilgi işlemsel düşünme özyeterlikleri (Alt boyutlar: yaratıcılık, algoritmik düşünme, işbirliklilik, eleştirel düşünme, problem çözme) ve matematiğe yönelik tutuma etkisinin (Alt boyutlar: ilgi, kaygı, çalışma, gereklilik ) incelenmesi ve bu etkinliklere ilişkin öğrenci-öğretmen görüşlerinin belirlenmesidir. Yöntem: Bu araştırmada nicel yöntemlerden“Ön-test, son test kontrol gruplu deneysel desen”ile nitel yöntemlerden durum çalışması bir arada kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 11'i deney grubunda 11'i kontrol grubunda olmak üzere 22 üstün yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Süreç sonunda deney grubundan 4 öğrencinin ve Bilim ve Sanat Eğitimi Merkezi'nde görevli 1 öğretmenin etkinliklerle ilgili görüşleri alınmıştır. Veri toplama aracı“Bilgi İşlemsel Düşünme Özyeterlikleri Düzeyi Ölçeği”ile“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilere SPSS programı yardımı ile kestirimsel analiz uygulanmış, nitel veriler ise içerik analizi ile incelenmiştir. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun bilgi işlemsel düşünme özyeterliklerinin yaratıcılık, algoritmik düşünme boyutlarında deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Matematiğe yönelik tutumda ise çalışma ve gereklilik boyutunda anlamlı farklılık vardır. Deney grubundaki öğrenciler ve Bilim ve Sanat Eğitimi Merkezi'nde görev alan öğretmene göre üstün yetenekli öğrenciler bu tarz etkinliklere ulaşabilme ihtiyacı hissettiklerini ifade etmektedirler. Sonuçlar: Farklılaştırılmış bilgisayar destekli matematik etkinlikleri, bilgi işlemsel düşünmenin yaratıcılık ve algoritmik düşünme boyutlarını olumlu etkilemiştir. Bu etkinlikler matematiğe yönelik tutumun ise kaygı ve çalışma boyutlarını geliştirmiştir. Deney grubunda görüşme yapılan öğrenciler ve matematik öğretmeni bu etkinlikler hakkında olumlu görüşlere sahiptirler. Bu etkinlikler geliştirilerek yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of present thesis is to investigate the effects of computer supported mathematical activities on computational thinking self-efficacy and attitude towards mathematics and the determination of student-teacher views on these activities. Method: In this study,“Pre-test, post-test experimental-control group design”has been used for quantitative methods and phenomenology has been used for qualitative methods. The sample of the study consists of 22 gifted students. Eleven of these students are in the experimental group, the other is in the control group. The computational thinking self-efficacy and attitude towards mathematics scale has been used as data collection tools. Qualitative data were collected through a semi-structured interview form. Quantitative data has been analyzed with the help of SPSS program and qualitative data has been analyzed by content analysis. Findings: It has been seen that the experimental and control group's computational thinking skills differed significantly in creativity, algorithmic thinking dimensions. There is a significant difference in attitude towards mathematics in terms of study and necessity. According to the students in the experimental group and the teacher at the Science and Art Education Center, gifted students feel needs to reach such activities. Results: The computer supported mathematical activities have positively effected the creativity and algorithmic thinking dimensions of computational thinking. These activities have improved the anxiety and study dimensions of the attitude towards mathematics. In the experimental group, the students interviewed and the mathematics teacher have positive opinions about these activities. These activities should be developed and disseminated.