Hızlı tüketim sektöründe tüketici davranışlarının birliktelik kurallarına göre incelenmesi ve sepet analizi
Defining consumer behaviors by association rules and basket analysis in fast moving consumer goods
  1. Tez No: 512615
  2. Yazar: NECATİ CEM DÜMREK
  3. Danışmanlar: DR. TUĞBA KIRAL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz rekabetçi iş dünyasında bilgi ve daha önemlisi elde ki bilgiyi doğru yorumlayarak kullanabilme kabiliyeti öne çıkmaktadır. Pek çok örgüt farklılaşmak, öne çıkmak, daha başarılı ve karlı işletmeler haline gelmek amacı ile ellerindeki verileri kullanmaktadır. Hızlı tüketim sektörü, veri yönetiminin değerli olduğu ve hızlı sonuç verdiği bir alandır. Bu çalışmada hızlı tüketim ürünlerinin hangilerinin birlikte tercih edildiğine yönelik tüketici davranışlarının tespit edilerek, raf ve reyon düzenini ürünlerin ilişkisine göre kurarak satışa olan etkisini gözlemlemek amaçlanmıştır. İstanbul Anadolu yakasında bulunan büyük bir perakende zinciri müşterilerinin bir haftalık satış verileri kullanılmıştır. Birliktelik Kuralları ve Apriori algoritması ile sepet analizi yapılmıştır. Satışı arttırmaya yönelik reyonlar da uygulanan çapraz ürün diziliminin tüketici davranışlarıyla uyumu araştırılmıştır. 7.232 işlem sayısı içerisinden birden fazla ürün tercihi yapan 6.502 müşteri hareketinin bulunduğu bir haftalık veri kümesi üzerinden 9 ana grup 48 alt grup detayında incelenerek ürün gruplarının birliktelik analizi SPSS Modeler 18.0 programı yardımı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda mevcut çapraz ürün listesine öneri bir liste oluşturulup aynı mağazada bir hafta süre ile öneri ürün dizilimi uygulanmıştır. Öneri ürün teşhir listesinin mevcut teşhir listesine yüzde 60 oranında satış artışı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's competitive business world, information and more importantly, the ability to interpret and use the information that comes out comes to the forefront. Many companies use data from their own hands to differentiate and stand out in order to become more successful and actually more profitable businesses. Fast moving consumer goods sector is a field where data management is precious and results fast. In this study, it was aimed to determine the consumer behaviors related to preference of fast consumption products and to observe the effect of sales by establishing shelf and department arrangement according to the relation of products. One week's sales data was used for a large retail chain's customer located in Istanbul's Anatolian neighborhood. By analyzing the basket with the Association Rules and Apriori algorithm, the compatibility of the existing plan of cross products to increase the sales that they applied in their department has been investigated. The analysis of the product groups was performed with SPSS Modeler 18.0 program by examining the details of 9 main groups and 48 subgroups over a weekly data set with 6.502 customer motions that made multiple product choices within 7.232 transactions. As a result of the study, a list of suggestions was made on the existing cross product list and a proposal product line was applied for one week in the same store. The proposal resulted in a 60 percent increase in sales to the current display list of the product display list.